Zdzisław Gozdawa

Komediopisarz, poeta, autor tekstów piosenek, satyryk, kompozytor, dyrektor, kierownik literacki i artystyczny teatru.
Właściwie Zdzisław Godlewski, posługiwał się też nazwiskiem Gozdawa-Godlewski.
Urodził się 1 grudnia 1910 w Warszawie, zm. 28 lutego 1990 w Warszawie.
Studiował na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, którego absolwentem został w 1932 roku. Jako literat zadebiutował w roku 1929 librettem do bajki muzycznej Królewna Iskierka. Pierwszą piosenkę napisał dla Mieczysława Fogga, był to utwór „Limpopo”. Jego utwory wykonywali także inni artyści, m.in.: Hanka Bielicka, Chór Czejanda, Czerwone Gitary, Roman Gerczak, Mirosława Krajewska, Zbigniew Kurtycz, Tadeusz Miller, Jerzy Połomski, Zbigniew Rawicz, Rena Rolska, Irena Santor, Ludwik Sempoliński, Hanna Skarżanka, Jarema Stępowski, Tadeusz Wesołowski, Mieczysław Wojnicki.
W latach 1932-39 był związany z kabaretem Pegaz, z którym współpracował jako kierownik oraz autor tekstów (skecze, monologi). W 1936 roku nawiązał trwającą do 1978 współpracę z Wacławem Stępniem. Stworzyli oni duet autorski. Pisali wspólnie komedie, wodewile, książki i piosenki. Związani byli także z teatrem Syrena, w którym sprawowali kierownictwo literackie (1957-62 i 1962-78). Później sam Gozdawa był dyrektorem tego teatru (1974-78).
Gozdawa działał też na własną rękę, publikując artykuły i felietony w różnych pismach (tygodnikach kulturalnych i dziennikach).

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia