Krakowski Teatr Scena STU


opis:
Krakowski Teatr Scena STU może się pochwalić jedną z ciekawszych artystycznych biografii. Legendarny Teatr STU, założony w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, był w latach 70. jedną z najbardziej interesujących scen niezależnego teatru studenckiego. W 1975 roku przekształcił się w teatr zawodowy, a w 1997 roku przyjął nazwę Krakowski Teatr Scena STU i stał się sceną impresaryjną. Od początku kieruje nią z powodzeniem Krzysztof Jasiński, kontynuując tradycję otwierania się na to, co nowe w dramaturgii, sztuce estradowej i innych formach teatralnych oraz parateatralnych. Jak można przeczytać w dziale „Dzieje teatru” (zakładka „Teatr”):
Teatr STU w różnych okresach swojej pięćdziesięcioletniej już historii postrzegany był jako teatr studencki, komuna teatralna, należący do czołówki światowej teatr alternatywny, enklawa kontestacji i kontrkultury, namiastka szkoły teatralnej (Studio Aktorskie), ośrodek interdyscyplinarnych poszukiwań twórczych (Ochodza), przystań dla niezadomowionych artystów, przyjazne miejsce dla wszelkiego rodzaju debiutów, realizacji nowatorskich pomysłów, wymiany myśli i poglądów oraz spotkań towarzyskich.
Na stronie internetowej w kolejnych zakładkach prezentowane są: bieżący repertuar, przegląd aktualności z praktycznym kalendarium spektakli na dany miesiąc (klikając w wybraną datę uzyskujemy pełną informację na temat spektaklu granego w tym terminie, wraz z możliwością rezerwacji biletów, opisem, czasem trwania itp.) Podobnie uporządkowane informacje o spektaklach znajdziemy w zakładce „Repertuar”. Innym sposobem dotarcia do wiadomości na temat przedstawień jest wejście do poświęconej im zakładki („Spektakle”). Każdy tytuł jest tu opatrzony notką na temat treści sztuki, realizatorów (reżyser, scenograf, obsada, data premiery itp.) Oprócz tego przy niektórych tytułach znajduje się przegląd recenzji prasowych oraz wszystkie terminy prezentacji danego spektaklu oraz galeria zdjęć.
Osobna zakładka „Bilety” informuje o zasadach rezerwacji biletów, godzinach pracy Biura Organizacji Widowni i danych kontaktowych teatru. Dużym ułatwieniem dla internautów jest umieszczona na stronie wyszukiwarka.
Jedną z form działalności Teatru jest organizowanie benefisów (m.in. takich gwiazd, jak Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Janusz Majewski), a jest ona udokumentowana na stronie w zakładce „Benefisy”. Zawiera ona krótką prezentację osoby „benefisanta” jak również wspomnienia z benefisów, które już miały miejsce.
Jednym z najciekawszych działów są „Osobowości” (trzeba go szukać w zakładce „Teatr”), a pod tą nazwą kryje się prezentacja sylwetek najważniejszych artystów związanych ze Sceną STU, jak np. Krzysztof Jasiński, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Anna Dymna, Iwona Bielska, Jan Frycz, czyli cała plejada znakomitości polskiej sceny teatralnej.
Dziś, kiedy Teatr obchodzi swój Jubileusz, wszystkie te informacje nabierają szczególnego znaczenia. Uzmysławiają niecodzienność jego historii, linii repertuarowej i unikalnego sukcesu jaki na przestrzeni pół wieku odniósł.
Tak więc, podsumowując: Krakowski Teatr Scena STU ma się czym poszczycić i bardzo interesująco robi to na swojej stronie internetowej w całkiem interesującej formie.
Jolanta Fejkisz
Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia