kwiecień 2013


opis:
Teatr Malabar Hotel

„Malabar to abstrakcyjna przestrzeń, gdzie nikt z nas nie dotarł. To mieszanka tęsknoty za nieznanym, Witkacowskiego absurdu i naszych niedojrzałych marzeń teatralnych, które, mamy nadzieję, będą dorastać i zmieniać się, nigdy nie zyskując ostatecznego kształtu” - piszą twórcy Teatru Malabar Hotel na swojej internetowej stronie. Zegar odmierza tu czas Wybrzeża Malabarskiego, a ci, którzy trafili pod ten adres mogą zanurzyć się w niezwykły klimat autorskiego teatru powołanego do życia przez Marcinów Bartnikowskiego i Bikowskiego w 2009 roku.

Nazwa teatru została zaczerpnięta z twórczości Witkacego. W centrum zainteresowań artystów skupionych w „Malabarze” znajduje się forma. Zarówno ta rozumiana po Witkacowsku, jak i związana z teatrem plastycznym oraz lalkowym. O genezie i koncepcji Teatru Malabar Hotel oraz osiągnięciach, nagrodach i wyróżnieniach, które zespół ma już na swoim koncie – dowiemy się pod hasłem Info. W tym miejscu znajdziemy także dane kontaktowe teatru i nazwiska członków zespołu.

Szerzej o działalności i wielokrotnie nagradzanych dokonaniach członków grupy przeczytać można w zakładce Zespół. Zaprezentowano tu dossier szóstki artystów, z wykazem ról, prac reżyserskich i scenograficznych, wraz z fotografiami i cytatami ze sztuk z ich udziałem. W tym miejscu wymieniono także nazwiska twórców współpracujących z Teatrem Malabar Hotel – reżyserów, scenografów, aktorów, muzyków, fotografów i producentów.

Opis każdego przedstawienia w zakładce Spektakle uzupełniony jest o recenzje, zdjęcia i plakat, notki o twórcach, obsadzie i dacie premiery. Znajdziemy tu także garść informacji na temat spektaklu „Bacon”, będącego obecnie w trakcie realizacji, którego premiera planowana jest na maj bieżącego roku. W Galerii zdjęć, w albumie pod nazwą Kulisy twórcy pozwalają nam podglądnąć swoją pracę „od kuchni”. Do recenzji, artykułów i wywiadów z członkami zespołu możemy dotrzeć także przez zakładkę Prasa.

Internetowa witryna Teatru Malabar Hotel jest na bieżąco aktualizowana; przeglądając Aktualności możemy trafić między innymi na informacje o zbliżających się premierach (białostockich bądź warszawskich) czy nagrodach i wyróżnieniach dla zespołu. Repertuar zamieszczono w osobnej zakładce, gdzie, co ważne - oprócz tytułu i daty przedstawienia trzeba zwrócić uwagę na miejsce jego prezentacji, gdyż realizacje Malabaru grane są na scenach w Białymstoku (w Białostockim Teatrze Lalek i w Akademii Teatralnej) oraz w Warszawie (Akademia Teatralna i Teatr Druga Strefa), a ponadto na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Możliwa jest mailowa rezerwacja biletów.

Podobnie jak większość witryn w ostatnim czasie, „Malabarczycy” odsyłają nas do swojego profilu na portalach Facebook i Myspace. Dla zainteresowanych stworzono angielską wersję strony.

Po odbyciu intrygującej wirtualnej wycieczki na fikcyjne Wybrzeże Malabarskie pozostaje już tylko udać się wprost do Teatru Malabar Hotel. Po obejrzeniu realizacji „Baldanders” w wykonaniu Marcina Bartnikowskiego i Marcina Bikowskiego mogę z całym przekonaniem zapewnić, że warto.
Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...