Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu


opis:
Strona internetowa Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zbudowana jest wyjątkowo przejrzyście. Czerwone i czarne liternictwo oraz grafika umieszczona na białym tle sprzyja odbiorowi zamieszczanych treści. Umieszczone na stronie wejściowej miesięczne kalendarium informuje o codziennym repertuarze. Co więcej, każdemu spektaklowi przypisane jest zdjęcie ze spektaklu, a kliknięcie w jego tytuł uruchamia stronę z jego pełną „teatralną metryczką”. Znajdująca się po lewej stronie kolumna, podzielona jest na zasadnicze bloki informacyjno-tematyczne: Aktualności – Spektakle – Teatr – Festiwale – Projekty – Rodo. Z kolei na pasku poziomym umieszczone są hasła – Repertuar – Bilety – Teatr – Kontakt – Festiwale – Sponsorzy. Linki poszczególnych haseł prowadzą do bardzo wyczerpujących informacji. Warto podkreślić bardzo szczegółowo opracowane biografie zawodowe aktorów, cykliczne uaktualnianie fotosów. Informacje o działalności teatru oraz o podejmowanych akcjach i projektach literackich czy performatywnych podawane i uzupełniane są na bieżąco. W poszczególnych działach zawsze można pozyskać potrzebne wiadomości.

Teatr dramatyczny im. Wilama Horzycy w Toruniu usytuowany na obrzeżach Starego Miasta urzeka swą eklektyczną fasadą oraz elementami architektury secesyjnej. Przed głównym wejściem do gmachu, oddanym do użytku w roku 1904, usytuowane są posągi muz – Melpomeny oraz Terpsychory. „Horzyca” należy do najstarszych i najbardziej znanych teatrów w Polsce. Obok sceny głównej działa też od roku 1995, oddany po odbudowie, budynek zaplecza z małą sceną. Warto dodać, że w roku 2006 zakończono wieloletni globalny remont teatru. Klimatyczne teatralne wnętrze sprzyja także koncepcji wykorzystywania wielu pomieszczeń na kameralne spektakle teatralne.

W toruńskim teatrze odbywają się dwa ważne festiwale. Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT odbywający się od roku 1991, stał się ważną płaszczyzną przeglądu i promocji najbardziej ciekawych wydarzeń teatralnych z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Festiwal ten słynie z niezwykle cennych artystycznie prezentowanych tu spektakli i przyciąga krytyków teatralnych, teatrologów i sympatyków teatru nie tylko z Polski, ale i z Europy oraz świata. Kolejny festiwal to Festiwal Debiutantów „PIERWSZY KONTAKT” prezentujący i promujący najciekawszych młodych twórców teatralnych, czyli reżyserów i aktorów, którego pierwsza edycja odbyła się w roku 2001. A do tego w toruńskim teatrze realizowane są bardzo ciekawe spotkania poetyckie, jest i kabaret „Loża Kopernika”; prowadzone są warsztaty dla dzieci i dorosłych. Lista artystycznych przedsięwzięć jest imponująca. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru od 2001 roku wręczana jest statuetka „Wilama” instytucjom i osobom prywatnym, wspierających działalność teatru, w trzech kategoriach: edukacji teatralnej, przyjaciela teatru i mecenasa teatru. Rok później wprowadzono jeszcze jedną kategorię – najpopularniejszej aktorki/aktora teatru. Nagrodę tę przyznaje publiczność w drodze głosowania.


Sezon 20018/2019 toruński teatr rozpoczyna we wrześniu przeglądem najciekawszych spektakli poprzedniego sezonu. Fantastyczną grę aktorską, teatralną muzykę oraz symboliczną scenografię widzowie będą mogli obejrzeć w filozoficznym traktacie „Natan Mędrzec” Gotholda E. Lessinga, w reżyserii Piotra Kurzawy. Będzie także i autorski monodram Anny Magalskiej „9 x John L.” oraz „W co się bawić” według pomysłu i w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Oba spektakle powstały w ramach Sceny Propozycji Aktorskich. Będzie prezentowany także kameralny spektakl, sprzed kilku lat, „Pięć róż dla Jennifer” Anniballe Ruccello, w reżyserii Marii Spiss z brawurowym aktorsko Pawłem Tchórzelskim i Jarosławem Felczykowskim w rolach głównych. I dla tych spektakli warto we wrześniu przyjechać do Torunia.

Teatr im. Wilama Horzycy „to ten teatr”, który daje szansę młodym artystom na realizację swych zamierzeń twórczych, nie unika konfrontacji z tematami trudnymi, stawia na aktorstwo, reżyserię, scenografię oraz muzykę. A prezentując podczas KONTAKTU europejskie i światowe estetyki sceniczne, wpisuje się w nowoczesny format sztuki teatralnej.
Ilona Słojewska

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...