Teatr Korez


opis:
Założony przez Mirosława Neinerta prawdopodobnie najmniejszy teatr na Śląsku wkrótce będzie obchodził swoje ćwierćwiecze. To scena wyjątkowo klimatyczna o niegasnącej popularności wśród widzów. Przez te wszystkie lata istnienia zespołowi teatru przyświeca hasło „Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi” ich witryna internetowa, pomimo wszędobylskiej czerni, ma podobny charakter. Pierwszy rzut oka na stronę główną i już dostrzegamy zabawne elementy, mowa oczywiście o interaktywnej animacji, której bohaterem jest sam pan dyrektor grający na skrzypcach znaną melodię w kółko, na szczęście kiedy się znudzi można go uciszyć, wyłączyć światło i zasłonić kurtynę.

Na stronie głównej poza elementami rozrywkowymi znajdziemy również ogrom informacji, od małego kalendarium - spektakli granych bieżącego dnia, poprzez „Wieści”, czyli ważne informacje z życia teatru, zaproszenie na profile na portalach społecznościowych, oferty, promocje dla szkół, fragmenty recenzji, w dziale „O nas” umieszczone zostały wszystkie podstawowe informacje dotyczące teatru jak dane teleadresowe, godziny otwarci kasy biletowej i dane kontaktowe do wszystkich działów teatru. Ponadto na stronie głównej znajdziemy informacje gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód w pobliżu teatru, oraz w jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą dostać się do Korezu. Poprzez stronę główną możemy również zapisać się do newslettera, a także zobaczyć jak wygląda scena i widownie teatru. Informacji dużo ale trudno powiedzieć, że są one zbędne.

Niezmienne menu główne, odsyła nas w następnej kolejności do ”Kalendarium zmian”, gdzie znów dyrektor przygrywa nam na skrzypcach, a co poza tym? „Istotne zmiany na stronie” czyli informacje o pojawiających się nowych wiadomościach na stronie, czyżby od 2010 roku (data ostatniej informacji) nic nie zmieniło się na stronie? Trudno w to uwierzyć kiedy teatr proponuje wiele nowych spektakli. Pojawia się też wątpliwość czy to jest zakładka, która powinna znaleźć się na drugim miejscu w menu głównym?

Następna zakładka to „Repertuar i rezerwacje”, tutaj nie ma się do czego przyczepić. Znajdziemy tu plan wydarzeń w Teatrze Korez na bieżący i kolejny miesiąc, każdy dzień oddzielony gustownym szlaczkiem. Poza tym jaki spektakl jest grany w poszczególne dni, dowiemy się również czy jest to impreza gościnna czy własna teatru. W przypadku tej pierwszej znajduje się również informacja kto jest gościem katowickiej sceny. Ponadto ile kosztują bilety i możliwe formach zapłaty, Teatr Korez chyba jako jeden z nielicznych oferuje możliwość zapłaty za bilety przelewem. I co najważniejsze z perspektywy widza, dowiemy się czy są jeszcze bilety na wybrany przez nas spektakl. Jeśli są możemy je zarezerwować osobiście w kasie teatru, telefonicznie lub online do czego odsyła nas odpowiedni przycisk przy każdym wydarzeniu.

W zakładce „bilety” znajdziemy instrukcję obsługi wszystkich sposobów rezerwacji, wszelkich form płatności i promocji. Jest to częściowo powielenie informacji ze strony głównej ale też rozwinięcie strony z repertuarem o informacje techniczne.
„Spektakle” jak łatwo się domyślić to zakładka zawierająca opisy spektakli Teatru Korez, ale nie tylko, znajdziemy tam również opisy spektakli gościnnych i krótką historię teatru opisaną właśnie z perspektywy realizowanych spektakli, występów na festiwalach i otrzymywanych nagród. Również krótkie wzmianki o festiwalach, których Korez jest współorganizatorem jak „Katowicki Karnawał Komedii” bądź „Letni Ogród Teatralny” Na tę podstronę wkradła się odrobina chaosu, wydaje się, że do strony dopisywano nowe treści nie konfrontując z tym co się już na niej znajdowało i tak dwukrotnie wymienione zostały spektakle „aktualnie” znajdujące się w repertuarze z konsekwentnym pominięciem tych najnowszych. Mimo to zakładka z pewnością ważna i interesująca dla żądnych wiedzy widzów.

Kolejną częścią menu głównego jest zakładka o artystach, w której znajdziemy listę aktorów teatru i krótkie charakterystyki, najważniejsze role i spektakle w jakich można ich zobaczyć w Teatrze Korez, a także „Cała reszta” czyli pozostałych współpracowników teatru. Prawie wszystkie sylwetki zostały opatrzone sympatycznymi zdjęciami.
Zakładki sponsorzy i przyjaciele przedstawiają logotypy instytucji wspierających i współpracujących z Korezem.
Interesującą przestrzenią w witrynie Teatru Korez jest zakładka nazwana „galerią” czyli „fotki nie związane ze spektaklami”. Znajdziemy tam „Galerię zdjęć Eli Okupskiej” w różnych spektaklowych kreacjach i kilka grafik m.in. nawiązujących do wizerunki Marylin Monroe. Drugą opcją do wyboru jest galeria pt. „Mirek Neinert i Przyjaciele”, a tam same znakomitości, pozazdrościć przyjaciół. Koniecznie trzeba tam zajrzeć.

Witryna Korezu jest spójna z mottem teatru nie nudzi ale bawi, a "przy okazji" przekazuje ważne dla widza informacje. Duży dystans Mirosława Neinerta i innych aktorów, których wizerunki zostały wykorzystane do animacji i niezwykle osobista galeria dyrektora, oddają klimat teatru. Oczywiście można by popracować odrobinę nad aktualizacją niektórych zakładek, ale... to w końcu Witryna Miesiąca.
Katarzyna Jasielska

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...