Teatr Nowy w Poznaniu


opis:

Teatr Nowy w Poznaniu, kierowany przez Janusza Wiśniewskiego - reżysera, scenografa i grafika w jednej osobie, to jedna z ciekawszych polskich scen. Poświęcona jej strona internetowa niewątpliwie warta jest uwagi. Dość oszczędna w formie, za to zawierająca bogaty zasób informacji historycznych, jak i związanych z bieżącą działalnością.

To, co najciekawsze, jeśli chodzi o opisy spektakli, znaleźć można w umieszczonych na stronie plikach PDF. Największe bogactwo informacji na temat przedstawień i samego teatru znajdziemy np. w „Wizytówce teatru”, w polskiej i angielskiej wersji językowej, znajdującej się w zakładce „Informacje”. Przyciąga tu uwagę przede wszystkim forma graficzna, coś na kształt kolaży, na które składają się zdjęcia ze spektakli, projekty scenograficzne a także bogaty wybór recenzji sztuk Teatru Nowego.

Pełną informację dotyczącą spektakli poznańskiej sceny zawierają zakładki „Spektakle w repertuarze” i „Repertuar bieżący”. Każdy tytuł opatrzony jest notką na temat miejsca i czasu jego trwania, ilości przerw, cen biletów, daty premiery, obsady i twórców (reżysera, scenografa). Znajdziemy tu również krótki opis oraz zdjęcia lub filmik ze spektaklu. Niestety, jeśli chodzi o dokumentację fotograficzną przedstawień, to nie jest ona zbyt bogata. Witryna zawiera za to obszerną galerię fotograficznych portretów członków zespołu Teatru Nowego – dyrektora, aktorów i innych pracowników. Prezentacji sylwetki twórczej dyrektora Janusza Wiśniewskiego poświęcono nawet osobny podrozdział w zakładce „Informacje”. Prócz tego, na stronie teatru znajdziemy notkę dotyczącą patrona poznańskiej sceny – Tadeusza Łomnickiego, który to swoją ostatnią aktorską kwestię wygłosił właśnie tutaj, na deskach Teatru Nowego, podczas próby „Króla Leara”.

Ciekawe informacje na temat historii Teatru Nowego, a także, niemniej interesujące, dotyczące samego budynku teatralnego, znaleźć można w zakładce „Historia”. Prócz tego zawiera ona chronologiczny wykaz najważniejszych wydarzeń związanych z tą sceną od roku 1923 oraz repertuar Teatru Nowego od 1923 roku. Pod tym samym adresem znajdziemy także wykaz zagranicznych występów od 1973 roku.

Uwadze czytelnika tej witryny należy polecić także zakładkę „Wydawnictwa”, kryjącą dokumentację dzieła teatralnego, czyli galerię reprodukcji programów teatralnych, a także aktualnych i archiwalnych plakatów do sztuk Teatru Nowego.
Warto też zapoznać się z działalnością i aktualnym programem działającej przy Nowym „Sceny Verbum”. Jest to powołana w 1991 roku instytucja w teatrze, która organizuje spotkania z osobistościami kultury polskiej i światowej, pisarzami, artystami, intelektualistami.

Teatr Nowy zajmuje się również działalnością edukacyjną – aktorzy prowadzą tu warsztaty teatralne dla młodzieży, o czym szczegółowo informuje zakładka „Edukacja”.

Wszelkie dane teleadresowe znajdziemy  w zakładce „Informacje”, pod hasłem „Kontakty”.

Podsumowując, jeśli chodzi o zawartość informacyjną witryny Teatru Nowego w Poznaniu, to jest ona zadowalająca. Brakuje tu jedynie nieco bogatszej dokumentacji fotograficznej przedstawień zrealizowanych na tej niezwykłej scenie.

Joanna Skorupa

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia