Teatr Polonia w Warszawie


opis:

„Polonia” to nazwa przejęta po dawnym kinie, gdzie obecnie swoją siedzibę ma teatr Krystyny Jandy. Jak pisze aktorka i zarazem prezes własnej Fundacji Na Rzecz Kultury: „Nie można zbudować Teatru dla siebie. Teatr buduje się dla Widzów. Widzowie to sens Teatru. Budujemy więc Teatr dla Was.” To przesłanie jest realizowane przede wszystkim na poziomie proponowanego repertuaru, który jest na tyle bogaty i atrakcyjny, że może zadowolić różne teatralne gusta.
Dowodem dbałości o widza, a tym samym o dobry wizerunek teatru, jest również profesjonalnie przygotowana witryna internetowa. Dostarcza ona potencjalnemu widzowi wszelkich praktycznych informacji na temat działalności scen przy Marszałkowskiej.

Na stronie głównej znajduje się dział Aktualności, a pod hasłami Dziś, Jutro, Wkrótce można łatwo zorientować się w planach teatru na najbliższe dni, czyli o proponowanych w najbliższym czasie spektaklach – dacie, godzinie, czasie trwania, cenie biletu i obsadzie, szczególnie ważnej w tym teatrze, gdzie występuje cała plejada gwiazd polskiej sceny. Warto tu jednak dodać, że fundacja Krystyny Jandy stawia także na promowanie aktorów debiutujących, co należy uznać za jedną z pozytywnych stron jej działalności.

Wśród propozycji scen „Polonii” są przede wszystkim sztuki współczesne, ale także klasyka dramatu i sztuki muzyczne, jak również przedstawienia gościnne innych teatrów.

Każdy tytuł będący w repertuarze Teatru Polonia opatrzony jest zdjęciem i interesującym opisem spektaklu, fragmentami recenzji prasowych, a także informacją dotyczącą wszystkich jego twórców i obsady. Ponadto witryna posiada godną polecenia galerię zdjęć z przedstawień, prób i innych wydarzeń, które miały miejsce w „Polonii”.

Na małej scenie „Fioletowe Pończochy” (nazwa wzięła się od opowiadania Gabrieli Zapolskiej i ma się kojarzyć z ruchem emancypacji kobiet) mają miejsce niecodzienne wydarzenia: koncerty, spektakle studenckie i gościnne oraz cykl edukacyjny „Karaoke” w reżyserii Magdy Umer, poświęcony polskiej piosence literackiej.

Oprócz przedstawień przygotowywanych w Teatrze Polonia godna uwagi jest prowadzona przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury działalność kulturalna i edukacyjna. Jedną z form tej aktywności jest cykl spotkań aktorów z dziećmi w warszawskim szpitalu na Niekłańskiej.

Samemu teatrowi oraz fundacji, która powołała go do życia, poświęcone są osobne zakładki, gdzie znajdziemy kalendarium wydarzeń związanych z tą sceną, etapów jej powstawania i działalności. Dużo miejsca przeznaczono także na prezentację sylwetek ludzi związanych z tym teatrem, a ich notki biograficzne (od artystów, przez kierownictwo, po pracowników obsługi sceny i widowni) zilustrowano dodatkowo zdjęciami.

Podsumowując, ta witryna internetowa jest stworzona z myślą o wygodzie widza, który chciałby się wybrać do Teatru Polonia. Jest on na jej łamach na bieżąco informowany o ofercie repertuarowej i planach na przyszłość, możliwości zakupu biletów i funkcjonowaniu kasy biletowej, może tu znaleźć zdjęcia i plany widowni dużej i małej sceny (zwanej „Fioletowe Pończochy”) a także mapkę dojazdu do teatru. Podano tu pełne dane kontaktowe i informacje dotyczące wynajmu sal.
Teatr Krystyny Jandy to teatr dla nas – widzów. Poświecona mu witryna internetowa dodatkowo utwierdza nas w tym przekonaniu. Stanowi przy tym bardzo dobrą i przekonującą rekomendację Teatru Polonia. I bez wątpienia może nas zachęcić do zajęcia miejsca na widowni teatru przy Marszałkowskiej.

Joanna Skorupa

Książka tygodnia

Trailer tygodnia