Teatr Provisorium - Kompania Teatr


opis:

Są takie przedstawienia, do których chciałoby się wrócić jakiś czas po ich obejrzeniu, przeglądnąć zdjęcia, zajrzeć do recenzji czy przeczytać wypowiedzi twórców. Przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o artystach – aktorach, reżyserze, scenografie. I czekając z niecierpliwością na nowe realizacje – znaleźć coś na temat tych, które są w planach lub na etapie przygotowań.

Jednak nie wszystkie zespoły teatralne posiadają własne strony internetowe, gdzie takie informacje najszybciej i najłatwiej można uzyskać. Tak właśnie było z Teatrem Provisorium i Kompanią Teatr. Ich twórczość śledzę od lat, od momentu kiedy po raz pierwszy miałam szczęście zobaczyć tą grupę na scenie. Wreszcie doczekaliśmy się na ich własną „działkę” w wirtualnej przestrzeni. Wcześniej garść informacji (nie zawsze aktualnych i kompletnych) można było znaleźć na stronie Centrum Kultury w Lublinie; można też było oczywiście szukać na różnych teatralnych portalach. Teraz, kiedy teatr doczekał się własnej witryny, sprawa jest o wiele prostsza.

Mankamentem strony pozostaje niestety niezaktualizowany repertuar;  informacja o ostatnich spektaklach pochodzi z lipca br.  Można się jedynie dowiedzieć, gdzie zespół gościł z przedstawieniami w ostatnich miesiącach (a ma się czym pochwalić, bo był zapraszany m.in. do Łodzi, Bielska-Białej Katowic, kilku miast w Czechach oraz Hiszpanii). Pozostaje mieć nadzieję, że twórcy witryny zadbają w najbliższym czasie o umieszczanie na bieżąco najbliższych planów repertuarowych zespołu. 
Mocną stroną witryny jest za to zawartość informacyjna dotycząca teatru oraz spektakli. W zakładce „O zespole” przedstawiono historię Teatru Provisorium, Kompanii Teatr, jak również wspólne dzieje obu zespołów, które w roku 1996 nawiązały trwającą do dziś współpracę, pozostając nadal w nurcie teatru offowego. Wspólna droga lubelskich artystów to pasmo sukcesów – nagród i wyróżnień na najważniejszych polskich oraz zagranicznych festiwalach i przeglądach.
Historia „spółki” Kompania-Provisorium uzupełniona jest o biogramy twórców, szkoda tylko, że nie dołączono do nich fotografii artystów.

Realizacjom powstałym już pod jednym szyldem Kompanii i Provisorium poświęcono zakładkę „Spektakle”. Każdy tytuł odsyła do opisu przedstawienia, uzupełnionego recenzjami oraz informacjami o dacie premiery, twórcach, obsadzie, przyznanych spektaklowi nagrodach, a ponadto godną polecenia galerię zdjęć.
Uzupełnieniem wiedzy na temat działalności członków zespołu są zamieszczone na stronie linki, np. do festiwali „Konfrontacje Teatralne” i „Sąsiedzi”, współtworzonych przez artystów Provisorium i Kompanii (Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza – dyrektorów tych festiwali).

Twórcy strony zadbali również o informację praktyczną, umieszczając w sieci ridery techniczne dla wszystkich spektakli oraz oczywiście dane kontaktowe.
Tak więc nowy interesujący adres internetowy już działa, pozostaje tylko czekać na aktualne informacje o działalności grupy i – miejmy nadzieję – o kolejnych realizacjach tworzonych pod szyldem Teatr Provisorium – Kompania Teatr.

Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Trailer tygodnia