1% na kulturę

Sejm przyjął informację Rady Ministrów nt. Paktu dla Kultury

Sejm przyjął w środę Rady Ministrów informację na temat realizacji przez rząd "Paktu dla kultury", zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. w budżecie państwa do 2015 roku.

11 października minister kultury Bogdan Zdrojewski przedstawił informację Rady Ministrów na temat realizacji przez rząd tego dokumentu, zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. do 2015 r.

Wniosek o odrzucenie informacji złożyła Solidarna Polska. Jak uzasadniał poseł Andrzej Dera: "W pakcie znalazły się także postulaty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom i wprowadzenia nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych. Rząd miał opracować i wprowadzić w życie wieloletni program na rzecz czytelnictwa. Dziś w obliczu zamykanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji bibliotek (...) wszystkie postanowienia paktu były fikcją, z których to postanowień dziś przyszło rząd rozliczyć". Solidarna Polska uważa też, że "mydlenie oczu i potok frazesów o triumfie kultury nad władzą nic nie zmieniły - zapewniły jedynie Platformie Obywatelskiej wygrane wybory".

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie informacji głosowało 181 posłów, przeciw było 253, 3 wstrzymało się od głosu.

Jak mówił Zdrojewski 11 października, realizacja tego najważniejszego elementu "Paktu dla kultury" odbywa się m.in. w ramach programów ministra. "Staramy się, aby wzrastały środki finansowe na programy ministra. W ostatnich latach, w 2011 r. było to 189 mln, w 2012 r. - 291 mln, natomiast w roku 2013 - 335 mln na około 1700 projektów rocznie. Do tego dochodzą też środki finansowe wygospodarowane w ministerstwie kultury" - tłumaczył minister.

Z informacji ministerstwa kultury wynika, że w 2007 r. wskaźnik wynosił 0,78 proc. W 2008 roku osiągnięto 0,81 procenta wydatków z budżetu państwa na kulturę, 0,82 w 2009 r., w 2010 - 0,80, w 2011 r. - 0,82, a w roku 2012 - 0,89. Po tegorocznej noweli budżet), w roku 2013 wskaźnik wyniesie 0,85 procenta.

Według Zdrojewskiego rok 2014 będzie rokiem, w którym wskaźnik wyniesie 0,89 - 0,90. "Brakuje ok. 400 mln zł, aby w 2015 r. uzyskać 1 procent, licząc także oczywiście środki z planów wieloletnich, ale nie licząc środków z Unii Europejskiej" - uważa Zdrojewski.

Zdrojewski zapowiedział podczas przedstawiania Informacji ogłoszenie uzgodnionego z Obywatelami Kultury Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego założenia zostaną zaprezentowane w piątek w Krakowie. W Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa mają znaleźć się gwarancje finansowe dotyczące wspierania czytelnictwa przez najbliższe lata. Pieniądze będą przeznaczane na m.in. zakupy nowości do bibliotek oraz zakup praw do utworów o istotnym znaczeniu dla kultury i edukacji oraz ich udostępnienie w domenie publicznej bez restrykcji prawa autorskiego.

Pakt został podpisany w Warszawie 14 maja 2011 r. przez premiera Donalda Tuska i przedstawicieli ruchu społecznego Obywatele Kultury.

(-)
(PAP)
25 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...