10. urodziny Teatru Małego

"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Joanna Matuszak - Teatr Współczesny w Szczecinie

Przezabawna komedia na aktorski duet. Premiera 5 lutego.

Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę „Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem a samotnością.

Siemion Złotnikow – urodzony w 1945 w Samarkandzie. Z wykształcenia jest filologiem. Pracował jako elektryk, dziennikarz sportowy, reżyser. Pisze poezję i prozę. Jako dramaturg zadebiutował w 1975, sztuką „Wszystko będzie dobrze", której prapremiera odbyła się w 1977 w Teatrze Komedia w Sankt Petersburgu. Największą popularność zdobyły dramaty: „Przyszedł mężczyzna do kobiety", „Odszedł starzec od staruchy", „Mutanci", „Sceny przy fontannie", „Drużyna", „Walc samotnych", „Durne życie". Sztuki Złotnikowa były wystawiane w moskiewskich teatrach m .in. Na Tagance, Sowremienniku, Armii Sowieckiej, Nowym. Grano je również niemal we wszystkich ośrodkach teatralnych dawnego Związku Radzieckiego. Realizowano je w telewizji i adaptowano dla radia. Cieszyły się uznaniem także poza granicami ZSRR – w Polsce, Bułgarii, Danii, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Hiszpanii, Japonii, USA, na Węgrzech i w Niemczech. W 1990 roku Złotnikow wyemigrował do Izraela. Osiadł w Jerozolimie, gdzie założył Teatr Arka. Pracuje w nim jako dramaturg i reżyser.

Joanna Matuszak – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W zespole Teatru Współczesnego od 1994 - debiutowała rolą Lindy w spektaklu „Zagraj to jeszcze to raz, Sam" w reżyserii Anny Augustynowicz – spotkanie to okazało się istotnym wydarzeniem w jej karierze aktorskiej. Występuje również na scenie szczecińskiej Piwnicy przy Krypcie. Stworzyła ponad 40 ról teatralnych, nagrodzonych m.in. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej oraz Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form "Kontrapunkt" w Szczecinie. Wszechstronna aktorka o dużym potencjale komediowym, doskonale czująca się zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym, o czym świadczą wysoko oceniane role w spektaklach: „Szkoła żon" Moliera, „Pan Tadeusz" Mickiewicza czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Masłowskiej. Stworzyła także nagrodzone kreacje dramatyczne (Franciszka w „Rowerzystach" Volkera Schmidta czy Maria Łukianowna w „Samobójcy" Erdmana).

Arkadiusz Buszko – aktor Teatru Współczesnego, prowadzi bogatą, wielokrotnie nagradzaną działalność artystyczną. Stworzył około 100 ról teatralnych, także dla Teatru Telewizji, pracował przy realizacji ponad 100 spektakli teatralnych jako choreograf, reżyser czy scenarzysta, występował w filmach, brał udział w kilkunastu słuchowiskach radiowych, przygotował spektakle plenerowe prezentowane w Szczecinie i w kraju. Kierownik artystyczny Teatru Krypta w latach 1999–2014, członek komisji artystycznej Przeglądu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt" w Szczecinie (od 2005), członek Prezydenckiej Rady Kultury Miasta Szczecin (od 2010), w latach 1992-1996 dyrektor Szczecińskiego Teatru Pantomimy przy Klubie Studenckim „Kontrasty" (1992–1996).

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia