111 urodziny

święto w Sosnowcu

Wczoraj obchodzono 111 rocznicę urodzin Jana Kiepury. Z tej okazji odbył się konkurs wiedzy o wielkim tenorze, a pod domem, w którym się urodził i pomnikiem go upamiętniającym zostały złożone kwiaty.

Uroczystości rozpoczęły się inauguracją XIII edycji Konkursu "Jan Kiepura-Sosnowiecki Bard", organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Przygotowania do konkursu uczniów sosnowieckich szkół trwały kilka miesięcy. Wystartowało 19 uczestników po dwóch najlepszych wyłonionych przez każdą ze szkół. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą życia i kariery wielkiego tenora.

Jak poinformował PAP Miejski Klub im. Jana Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury z Sosnowca, pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych zajęła Katarzyna Mandla ze Szkoły Podstawowej nr 40, z kolei wśród gimnazjalistów pierwszą nagrodę zdobyła Katarzyna Sytniewska z Gimnazjum nr 11. Za pierwsze miejsce uczennice otrzymały mp3. Ponadto każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkową plakietkę z podobizną Jana Kiepury oraz dyplom.

Po południu z okazji 111 rocznicy urodzin Jana Kiepury, pod domem, w którym się urodził i pomnikiem upamiętniającym tego słynnego sosnowiczanina zostały złożone kwiaty. Uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem uświetnił występ włoskiego tenora Simone Francesco Liconti.

Jan Wiktor Kiepura, światowej sławy tenor, śpiewak operowy, aktor, urodził się 16 maja 1902 r. w Sosnowcu w rodzinie niezamożnego piekarza. W 1921 r. studiował prawo w Uniwersytecie Warszawskim i równocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz u słynnego tenora Tadeusza Leliwy.

W 1923 r. debiutował w sali kina "Sfinks" w Sosnowcu, a na deskach operowych zadebiutował rok później Warszawie. W 1926 r. później wyjechał za granicę. Zrobił międzynarodową karierę.

Światową sławę Kiepurze przyniósł występ na scenie Staatsoper w Wiedniu w operze "Tosca". Obwołano go "królem tenorów", "Krezusem głosowym" i "następcą Carusa". Występował na wielu słynnych scenach operowych m.in. w mediolańskiej La Scali, londyńskiej Opera Covent Garden, paryskiej Opera Comique, berlińskiej Operze Państwowej i nowojorskiej Metropolitan Opera.

Tenor pojawiał się także w filmach, współpracował m.in. z wytwórniami hollywoodzkimi. Wystąpił w dwunastu filmach muzycznych, polskich i zagranicznych m.in. "O czym się nie myśli", "Neapol, śpiewające miasto", "Zdobyć cię muszę".

Przed drugą wojną światową śpiewak często gościł w kraju. Występował m.in. na rzecz Funduszu Obrony Narodowej, dawał też improwizowane koncerty na wolnym powietrzu zjednujące mu sympatię wielbicieli. W czasie wojny osiadł w Stanach Zjednoczonych.

Zmarł nagle na atak serca 15 sierpnia 1966 r. w miejscowości Harrison koło Nowego Jorku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.

(-)
(PAP)
17 maja 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...