15 wydarzeń operowych

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej - „Teatr Opery"

Melomani i miłośnicy opery już po raz 21. mieli okazję uczestniczyć w Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej. W tym roku Festiwal obfitował w bogaty i bardzo zróżnicowany repertuar, spotykając się z dużym zainteresowaniem publiczności.

 

Letni Festiwal odbył się pod hasłem „Teatr Opery" i był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu niespełna miesiąca Opera Krakowska zaprosiła widzów na piętnaście wydarzeń (dziewięć tytułów), które charakteryzowała duża różnorodność począwszy od opery fantastycznej, przez repertuar pieśni, spektakl w ramach Nocy Teatrów, balet klasyczny jak też spotkanie baletu z muzyką jazzową, wydarzenia plenerowe, a skończywszy na operze komicznej.

Tegoroczną edycję zainaugurowała premiera „Opowieści Hoffmanna" J. Offenbacha (9, 10, 11, 13.06) – opery fantastycznej w reżyserii Michała Znanieckiego. „Jeżeli ktoś chce poznać, na czym może polegać uwspółcześnienie opery sprzed prawie 140 lat, to ma znakomitą okazję" – napisał Paweł Dybicz („Przegląd"). Spektakl ten spotkał się z uznaniem publiczności i krytyków. W poczwórnej roli Olimpii, Antoni, Giulietty i Stelli usłyszeliśmy Katarzynę Oleś-Blacha i Marcelinę Beucher, a w roli Hoffmanna Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza.

Tradycją Letniego Festiwalu są wydarzenie plenerowe. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu na Dziedzińcu Arkadowym odbyły się trzy niezwykłe wieczory. Opera Krakowska zaprosiła publiczność na koncert „Arii Oper Świata", podczas którego prawdziwe muzyczne perełki zaprezentowali soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert i Wołodymyr Pańkiw oraz śpiewacy Teatru Narodowego w Bratysławie: Ewa Hornyáková oraz Daniel Čapkovič. Na wawelskim dziedzińcu widzowie zobaczyli też jedno z najpopularniejszych dzieł operowych na świecie – „Carmen" G. Bizeta (27.06) z Iryną Zhytynską w tytułowej partii. Zamkowy dziedziniec zamienił się także w taneczną scenę, na której zaprezentowały się gwiazdy scen baletowych z Europy i Rosji. Podczas gali baletowej „Grand pas...!" (29.06) wystąpili soliści: z Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie, Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie, Teatru w Koszycach, Polskiego Baletu Narodowego oraz Baletu Opery Krakowskiej. Ze szczególnym aplauzem ze strony publiczności spotkało się wykonanie słynnego „Bolera" M. Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora, w którym zatańczyli Yuka Ebihara i Dawid Trzensimiech wraz z zespołem Polskiego Baletu Narodowego. „(...) Inscenizacja pełna pasji, piękna dla oka, perfekcyjnie zaprezentowana" – napisała Anna Woźniakowska (portal Polska Muza).

Okazją, by posłuchać artystów Opery Krakowskiej w pięknym i rzadko wykonywanym repertuarze był „Koncert finałowy" wieńczący cykl „Pieśń – Teatr Słowa" (16.06), nad którym kierownictwo artystyczne sprawowała Katarzyna Oleś-Blacha, solistka Opery Krakowskiej. Szczególne uznanie słuchaczy wzbudziło wykonanie „Pieśni biblijnych" A. Dvořáka w interpretacji Mariusza Godlewskiego oraz „Pieśni księżniczki z baśni" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Katarzyny Oleś-Blacha. Partnerem cyklu była Kopalnia Soli „Wieliczka".

Propozycją dla miłośników baletu oraz muzyki jazzowej było widowisko „Dwie Historie – jeden Taniec" (18, 19.06). Do muzyki granej na żywo przez Piotra Orzechowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego, w choreografii Jacka Tyskiego zatańczył Balet Opery Krakowskiej. Spektakle zainaugurowały 22. Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami.

Na program Letniego Festiwalu złożyły się także przedstawienia „Strasznego dworu" S. Moniuszki w reż. Laco Adamika. Pierwsze z nich (21.06) odbyło się na scenie Opery Krakowskiej i było spektaklem dyplomowym Joachima Kołpanowicza - studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, drugie w Trzebini (park przy Bazylice, 23.06). Festiwal zakończyła opera komiczna „Don Pasquale" G. Donizettiego (30.06, 2.07) w reż. Jerzego Stuhra, która po swojej premierze (2.12.2016) została okrzyknięta wydarzeniem teatralnym Krakowa. Opera Krakowska jak co roku brała udział w Nocy Teatrów (17/18.06) organizowanej przez Gminę Miejską Kraków, w ramach której odbył się spektakl „Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie". Artyści sceny przy Lubicz 48 zaprezentowali pieśni z repertuaru rosyjskiego.

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej (9.06 – 2.07.2017r.) zakończył sezon artystyczny 2016/2017. Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu zgromadziły ponad 10 000 widzów, a frekwencja wynosiła blisko 98%.

(-)
Materiał Opery
7 lipca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia