20 lat Teatru Jaruga

pierwszy alternatywny teatr na Podkarpaciu

20-lecie obchodzi rzeszowski Teatr Jaruga, pierwszy na Podkarpaciu, który stał się alternatywną formą dla sceny tradycyjnej. Założył go i prowadzi Andrzej Piecuch, aktor Teatru Maska w Rzeszowie. Współpracuje z nim Aleksander Bielenda, nauczyciel z podrzeszowskiej Lubeni (nazwa teatru wywodzi się od jaru w tej miejscowości).

Jaruga nawiązuje do źródeł kultury ludowej pogranicza: polskiej, ruskiej, łemkowskiej i wołoskiej. Przykładem tego są widowiska obrzędowe w plenerze, m.in. Święto Wiosny, Misterium Passionis, Parada Kolędników, Noc Świętojańska, Jasełka.

Od 11 lat organizuje Festiwal Strachów Polnych „Straszydlisko". Nazwa pochodzi od wsi Straszydle, gdzie odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Kolejne były m.in. w Rzeszowie, Jaśle, na zamku w Odrzykoniu.

Najbardziej widowiskową częścią „Straszydliska” są parady strachów. Imprezie towarzyszą koncerty, happeningi oraz cieszący się wielkim powodzeniem konkurs: strachów „upostaciowanych” w mających różne formy dziecięcych pracach gromadzonych w specjalnym muzeum we wsi Sołonka.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
11 lutego 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia