2020-04-20 - g. 20.30 – „Rozmowy z katem" - reż. Maciej Englert - Teatr Współczesny w Warszawie

Dodatkowa projekcja w repertuarze Teatru Współczesnego online.

W poniedziałek 20 kwietnia o godz. 20.30 pokażemy spektakl Teatru TVP „Rozmowy z katem" w reż. Macieja Englerta.

Jest to pierwsza adaptacja telewizyjna słynnej książki Kazimierza Moczarskiego zrealizowana w Teatrze Telewizji w ramach Sceny Faktu.

adaptacja – Tadeusz Nyczek
reżyseria – Maciej Englert
scenografia – Marcin Stajewski

W głównych rolach: Piotr Fronczewski jako Jürgen Stroop,
Andrzej Zieliński Jako Kazimierz Moczarski,
Sławomir Orzechowski jako Gustaw Schielke,

linki do transmisji będą zamieszczone na www.wspolczesny.pl oraz na FB Teatru Współczesnego

Kazimierz Moczarski (1907-1975) – bohater polskiego podziemia okupacyjnego, dziennikarz, pisarz, kapitan Armii Krajowej, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK; Powstaniec warszawski , kierownik stacji nadawczo-odbiorczej "Rafał" w Śródmieściu Północ, redaktor „Wiadomości Powstańczych.

W 1945 roku aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. Z więzienia wyszedł po 11 latach po amnestii w 1956 roku; został oczyszczony w głośnym procesie rehabilitacyjnym. Jedną z wielu tortur stosowanych wobec Moczarskiego było zamknięcie go w jednej celi ze zbrodniarzem hitlerowskim, katem powstania w Getcie Warszawskim, Jürgenem Stroopem. „Rozmowy z katem" to szczególny dziennik więzienny Kazimierza Moczarskiego.

Książka przeczekała wiele lat cenzury i jest jednym z najważniejszych literackich dokumentów czasu, w którym wojenne a potem ubeckie ciemności kryły naszą Ziemię. Pierwszą realizację telewizyjną w reżyserii Macieja Englerta pokazał Teatr Telewizji 16.04. 2004 roku.

Teresa Gąssowska
Materiał Teatru
18 kwietnia 2020
Portrety
Maciej Englert

Książka tygodnia

Wyklęty lud ziemi
Wydawnictwo Karakter
Fanon Frantz

Trailer tygodnia

Wodzirej
Marcin Liber
Premiera "Wodzireja" w sobotę (8.03) ...