21 Ars Cameralis rozpoczęty!

festiwalowo na Śląsku

Występem kompozytora, piosenkarza oraz współzałożyciela zespołu The Velvet Underground Johna Cale'a zainaugurowano we wtorek w Sosnowcu 21. Festiwal Ars Cameralis. Jak co roku impreza będzie się odbywała w kilku miastach województwa śląskiego.

Występem kompozytora, piosenkarza oraz współzałożyciela zespołu The Velvet Underground Johna Cale'a zainaugurowano we wtorek w Sosnowcu 21. Festiwal Ars Cameralis. Jak co roku impreza będzie się odbywała w kilku miastach województwa śląskiego.

Koncert urodzonego w Walii w 1942 roku Johna Cale'a (na zdjęciu) odbył się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Cale zaprezentował publiczności m.in. utwory z pierwszej wydanej po siedmiu latach solowej płyty pt.

"Shifty Adventures in Nookie Wood". Cale na scenie występuje już od prawie pięciu dekad. Współpracował i koncertował m.in. z Lou Reedem, Johnem Cage'em, Patti Smith, Brianem Eno, Happy Mondays, Siouxsie and the Banshees.

Wśród tegorocznych gwiazd Festiwalu Ars Cameralis znalazł się także światowej sławy kompozytor muzyki filmowej Michael Nyman, który 28 listopada wystąpi w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana (jego dziadkowie pochodzili z Częstochowy).

Michael Nyman to jeden z najoryginalniejszych kompozytorów brytyjskich. Jego dzieło obejmuje opery, kwartety smyczkowe, ścieżki dźwiękowe do filmów i gier komputerowych oraz koncerty. Artysta jest nie tylko kompozytorem, lecz również wykonawcą, dyrygentem, pianistą, krytykiem, muzykologiem, fotografem i filmowcem. Szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim ze swojej współpracy z Peterem Greenawayem. Skomponował muzykę do jedenastu jego filmów, w tym m.in. do "Kontraktu rysownika". Największą sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do kultowego "Fortepianu" Jane Campion.

Na festiwalu pojawią się także m.in. znany głównie fanom alternatywnego rocka i grunge'u amerykański wokalista Mark Lanegan, edynburska grupa Broken Records, która czerpie z muzycznych dokonań m.in. Waterboys, Bad Seeds, Toma Waitsa, a także gwiazda alternatywnego popu Twin Shadow.

Nie zabraknie polskich muzyków, w tym Brzoski/Gawrońskiego i jednego z najbardziej oryginalnych projektów na polskiej scenie muzycznej w ostatnich latach - Babu Króla.

Podczas Ars Cameralis zaprezentowane zostaną również dwa spektakle w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Korsunovasa pt. "Miranda" i "Na dnie". Na wystawie w Rondzie Sztuki w Katowicach zostanie otwarta wystawa, gdzie zostaną zaprezentowane pochodzące z prywatnej kolekcji grafiki i rysunki Pabla Picasso.

Organizatorem imprezy jest Instytutcja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, która istnieje od 1994 roku. Jest jednostką kultury Samorządu Województwa Śląskiego i zajmuje się promocją województwa śląskiego w kraju oraz poza granicami. Co roku w listopadzie organizuje Festiwal Ars Cameralis - Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej. Jego założeniem jest prezentacja najciekawszych zjawisk w muzyce, teatrze, filmie, literaturze oraz sztukach plastycznych.

Festiwal potrwa do 30 listopada.

(-)
(PAP)
8 listopada 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia