22 sierpnia 2015, sobota

12. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Już dwunasty raz z rzędu, jak co roku w ostatnim tygodniu sierpnia, Warszawą zawładnie Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi głównie kojarzony jest festiwal, ważną część stanowić będą spektakle teatralne.

22 sierpnia 2015, sobota

godz. 11.00 Z cyklu „Dźwięki ulicy Gęsiej": Szlakiem przedwojennej ulicy Gęsiej – spacer edukacyjny

Spacer prowadzony przez przewodników miejskich i wolontariuszy współpracujących z Muzeum POLIN.
Projekt „Dźwięki ulicy Gęsiej", realizowany we współpracy z Europejskim Instytutem Studiów Żydowskich w Szwecji PAIDEIA, jest inspirowany ideą soundscapes – metodą poznawania przestrzeni poprzez wychwytywanie obecnych w niej dźwięków. Podczas warsztatów i badań historycznych uczestnicy projektu – wolontariusze Muzeum POLIN – odkrywali historię przedwojennej ulicy Gęsiej, która biegła w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej siedziby muzeum i częściowo pokrywała się ze współczesną ulicą Anielewicza. Podczas spaceru zaprezentują wyniki swojej pracy.
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Miejsce zbiórki: przy wejściu głównym do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Czas spaceru: około 2 godz.

godz. 12.00-15.00 „Warszawa Singera dla dzieci!" – warsztaty plastyczne dla dzieci

Warsztaty przygotowane w ramach „Kropka w kropkę", autorskiego projektu Doroty Pasek i Katarzyny Cecot
Warsztaty będą obejmować takie dziedziny jak: recykling, design, malarstwo, rzeźba... a wszystko to w kontekście kultury żydowskiej.
Zajęcia „Kropka w kropkę" ćwiczą wyobraźnię, pobudzają do myślenia, rozwijają kreatywność i są pretekstem do świetnej zabawy! W czasie kiedy Wasze maluchy będą uczestniczyć w zajęciach, Wy będziecie mogli spokojnie usiąść i w miłej atmosferze napić się wyśmienitej kawy, przekąsić coś dobrego oraz posłuchać dobrej muzyki. Możecie dołączyć w każdej chwili.
Prowadzące: Katarzyna Cecot i Dorota Pasek – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych oraz Studium Pedagogicznego w Warszawie.
Impreza towarzysząca
Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp wolny

godz. 13.00 Żydowski salon literacki: „Satyra prawdę mówi" – spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim

Ryszard Marek Groński – pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu, współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych, z wykształcenia historyk. Współpracował z legendarnymi warszawskimi kabaretami: Szpak, Wagabunda, Dudek, Pod Egidą, był kierownikiem literackim Teatru Syrena, aktualnie jest doradcą literackim Teatru Żydowskiego. W latach 60. był komentatorem tygodnika satyrycznego „Szpilki", publikował też na łamach „Sceny", „Dialogu", „Wprost", obecnie jest stałym felietonistą tygodnika „Polityka". Jest też autorem kilku tomów wierszy satyrycznych, a w ostatnich latach ukazały się jego książki: „Jeż na kaktusie. Wypisy z histerii najnowszej 1999-2002", „Proca Dawida. Kabaret w przedsionku piekieł", „Szlemiel", „Powroty" oraz „Satyryk los".
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 3 sierpnia, tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 13.30 „Trzy opowiadania i muzyka" – spektakl premierowy Teatru NN z Lublina

Teatr NN od wielu lat prezentuje na scenie adaptacje opowiadań I.B. Singera. Ich wspólną cechą jest prostota formy i minimalizm: brak scenografii, rekwizytów, oszczędna gra świateł. Jeden aktor i towarzyszący mu muzyk. Przedstawienia nie potrzebują specjalnych warunków – mogą być grane niemal wszędzie, istotna jest bowiem sama opowieść i grana na żywo muzyka. Dotychczas każdemu spektaklowi przypisany był tylko jeden instrument, który budował specyficzny klimat i dialogował z aktorem.
W najnowszej prezentacji trzy Singerowskie historie opowiada również jeden aktor – Witold Dąbrowski, jednak tym razem towarzyszą mu aż trzej muzycy: Jarosław Adamów (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon).
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia 2015 r. w kasie Teatru Żydowskiego tel. 22 850 56 56

godz. 14.30 „Potomkowie Ocalałych z Holokaustu mówią" – spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Drugie Pokolenie

Podczas warszawskiego festiwalu zapraszamy na rozmowę o „drugim pokoleniu" – o ich domach, o tym, dlaczego, po co i dla kogo założyli stowarzyszenie, i o tym, czy i dlaczego jest im ono potrzebne.
Na spotkanie zapraszamy wszystkich tych, którzy szukają – może podejrzewają, może chcą się dowiedzieć, a może upewnić...
Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu – impreza towarzysząca
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny

godz. 16.00 „Kobieta" – oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kobiety przez wieki nie tylko stały na straży tradycji żydowskiej, ale też kształciły się, tworzyły i angażowały w politykę. Naszymi przewodniczkami po muzealnych galeriach będą między innymi: królewska bankierka z Krakowa Rachela Fiszel, działaczka robotnicza Róża Luksemburg, twórczyni sieci religijnych szkół dla dziewcząt w dwudziestoleciu międzywojennym Sara Szenirer i rzeźbiarka Alina Szapocznikow.
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6
Liczba miejsc ograniczona, bilety (35 zł – normalny, 25 – ulgowy) dostępne on-line: www.bilety.polin.pl lub w kasach Muzeum POLIN

godz. 17.00 „Opowiedz mi swoją historię" – spotkanie z Myriam Anissimov Wilgowicz, biografką Romain'a Gary'ego

Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Rozmowa poświęcona osobie i twórczości Romain'a Gary'ego (1914-1980), wybitnego francuskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Wilnie jako Roman Kacew, autora m.in. „Życia przed sobą" i wydanych właśnie w Polsce „Czarodziei", dwukrotnego laureata nagrody Goncourtów, będzie okazją do poznania Myriam Anissimov Wilgowicz – osobowości francuskiego świata kultury, pisarki, dziennikarki, intelektualistki, pieśniarki i aktorki, w której fascynującą biografię wplotły się losy nie tylko Romain'a Gary'ego, ale też Patricka Modiano, Władysława Szpilmana, Leonarda Cohena i wielu innych kultowych twórców europejskich.
Myriam Anissimov Wilgowicz urodziła się w 1943 roku w obozie dla uchodźców w Szwajcarii, w rodzinie polskich Żydów (ojciec z Szydłowca, rodzina matki z Łodzi i Mińska). Nazwisko Anissimov, którego używa do dziś, znalazła w książce telefonicznej. O swoich korzeniach mówi: Oboje moi rodzice urodzili się Polakami i ja też urodziłam się Polką. Zostaliśmy naturalizowani tuż po drugiej wojnie światowej. Kwestia mojego pochodzenia i tożsamości jest dla mnie najważniejsza, ponieważ moi krewni zostali zabici w obozach Treblinki i Chełmna. Myriam Anissimov studiowała fotografię w Lyonie. Po studiach dołączyła do zespołu Théâtre du Cothurne, w 1966 roku przeniosła się do Paryża. Tam nagrała płytę (nagrodzoną Grand Prix du Disque Akademii Charles-Cros) z wierszami Serrazin, nagrała też płytę z napisanym specjalnie dla niej tekstem Patricka Modiano. W 1982 roku wyszła za mąż za kompozytora Gerarda Wilgowicza.
Jako dziennikarka współpracowała z wieloma renomowanymi czasopismami, m.in. „Le Monde – Muzyka" (tam opublikowała m.in. obszerny wywiad z Władysławem Szpilmanem – który wydobył go z cienia dla Francuzów i przyczynił się do powstania „Pianisty" Romana Polańskiego), współtworzyła też dziennik „Actuel". Współpracowała także z Fundacją Shoah Stevena Spielberga.
Od debiutu pisarskiego w 1973 roku wydała kilkanaście powieści. Ostatnio – „Jours nocturnes" („Nocne dni"), niepozbawioną sensacji powieść autobiograficzną, zawierającą barwny zapis jej młodości – portret epoki, która później stała się legendarna. Jest autorką biografii Primo Leviego i Wasilija Grossmana. Przede wszystkim jednak – biografką Romain'a Gary'ego, o którym napisała dwie książki „Romain Gary le caméléon" („Romain Gary – Kameleon") i „Romain Gary l'enchanteur" („Romain Gary - Czarodziej"). Anissimov była wielokrotnie nagradzana. Jest kawalerem Orderu Sztuk i Literatury. Sama nazywa siebie „pisarką jidysz języka francuskiego".
(Spotkanie będzie prowadzone w języku francuskim z tłumaczeniem)
Spotkanie zorganizowane we współpracy i dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Francuskiego w Polsce
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp wolny

godz. 18.00 „Razem z Braćmi" – recital Sławy Przybylskiej

Artystka zaprezentuje pieśni polskie, żydowskie i hebrajskie.
Narracja: Jan Krzyżanowski, akompaniament: Janusz Tylman (fortepian)
Sława Przybylska – jedna z najwybitniejszych polskich pieśniarek, wybitna interpretatorka balladowego, romantycznego repertuaru oraz pieśni żydowskich. Śpiewa po polsku, hebrajsku i w jidysz. Z sukcesami koncertowała w wielu miastach Polski i Europy, a także w Azji, Australii i obu Amerykach, w tym m.in. 8 razy w Izraelu (pierwszy raz w 1963 r.) i podczas inauguracji Centrum Kultury Żydowskiej w Moskwie. Nagrała dwie płyty z pieśniami Żydów polskich i recital pieśni żydowskich dla radia w Kolonii (Niemcy) oraz wiele innych albumów z poezją śpiewaną. Tylko w tym roku nagrała „20 Ballad Bułata Okudżawy" i „Blask poetyckiego słowa" – 22 pieśni do wierszy polskich poetów. Wciąż dużo koncertuje i jest aktywna społecznie – jest inicjatorką i przewodniczącą Społecznego Komitetu Budowy pomnika ku czci Ireny Sendlerowej w Otwocku.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego tel. 22 850 56 56

godz. 18.00 XVIII Dni Książki Żydowskiej „Midrasza": O twórczości Josepha Rotha rozmawiają Elżbieta Jogałła, Małgorzata Łukasiewicz, Piotr Paziński

Wędrowiec, któremu nie dane było odpocząć, stronnik Habsburgów bez ojczyzny, kosmopolita i mnich, dla którego świat cały był pustelnią, gawędziarz i pijak, a przede wszystkim jeden z najlepszych pisarzy austriackich XX wieku. Joseph Roth nie przestaje fascynować, a jego klasyczne powieści, jak „Marsz Radetzky'ego", „Krypta Kapucynów" czy„Hiob", znajdują wciąż nowych czytelników.
W 2015 roku wydawnictwo Austeria rozpoczęło nową edycję dzieł Rotha w polskim przekładzie.
Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Midrasz, Austriackim Forum Kultury oraz Wydawnictwem Austeria – impreza towarzysząca
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Wstęp wolny
Przez cały festiwal zapraszamy do księgarni Midrasz w lokalu przy ul. Próżnej 14 w godz. 12-20.00

godz. 18.30 „Powaga i radość" – wernisaż wystawy Harry'ego Weinberga

Autor wystawy otwiera przed nami świat współczesnych Żydów w Polsce. Ich uroczystości i obyczaje prezentuje w cyklach reportaży „Shabat Shalom", „Warsztaty tańca żydowskiego", „Leżajsk – pielgrzymka do grobu cadyka Elimelecha", „Uroczystość obrzezania" oraz „Ślub Natana i Rachel". Ostatnio poświęcił się fotografowaniu ul. Próżnej, więc na wystawie zobaczymy także fotoreportaż „Portret ulicy Próżnej...i nie tylko".
Harry Weinberg – wieloletni fotoreporter, członek ZPAF, brał udział w wielu wystawach polskich i zagranicznych. Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej, wyróżniony srebrnym medalem na wystawie fotografii wojskowej w Paryżu.
Foyer Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp wolny

godz. 19.30 RUCHELE WYCHODZI ZA MĄŻ – spektakl Teatru Żydowskiego

Reżyseria: Jacek Papis, przekład: Michał Sobelman, scenografia: Alicja Kokosińska, kostiumy: Diana Szawłowska, muzyka: Hanna Klepacka, asystent reżysera: Paulina Lombarowicz
Obsada: Ewa Greś/ Joanna Rzączyńska (Ruchele), Małgorzata Trybalska (Lea), Marcin Błaszak (Arele), Stanisław Brudny (Szlojme) – gościnnie, Włodzimierz Press (Staszek) – gościnnie
Polska prapremiera sztuki jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich – Savyon Liebrecht. Autorka, której korzenie sięgają do Polski (urodziła się w 1948 roku jako Sabina Sosnowski), opowiada uniwersalną historię o pamięci i przebaczeniu. Tytułowa bohaterka dramatu po latach samotności znajduje wreszcie mężczyznę swojego życia i ma zamiar wyjść za niego za mąż, gdy niespodziewanie na drodze do jej szczęścia staje tajemnica z odległej przeszłości... Żmudnie skonstruowana fabuła rozwija się niemal „po hitchcock'owsku", w zaskakujący sposób mieszając humor z powagą. „Ruchele..." to rozpisana na pięciu protagonistów, bardzo kameralna historia, która mówi o tym, że nie możemy uciec od demonów przeszłości, ale musimy odważnie się z nimi zmierzyć. Mimo osadzenia w realiach współczesnego Izraela, ma niezwykle uniwersalny wymiar. Zapewne z tego powodu sztuki Liebrecht odnoszą oszałamiające sukcesy daleko poza granicami Izraela. Za sprawą tłumaczeń Michała Sobelmana dramaty te wkraczają wreszcie na polskie sceny.
Subtelna opowieść o Holokauście, a tak naprawdę o próbie zmierzenia się z nim po 70 latach, rozpisana jest na pięciu bohaterów, z czego każdy dźwiga swój bagaż doświadczeń. Cała piątka aktorów zasługuje na pochwałę.
(„Przekleństwo przeszłości", Judyta Banaszyńska, www.teatrdlawas.pl)
Jacek Papis – reżyser, dramaturg, scenarzysta, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W Warszawie współtworzył Teatr Wytwórnię oraz grupę dramaturgiczną G8. Przez sezon był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Pracował również w Londynie jako dziennikarz. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także stypendystą Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000.
Impreza towarzysząca
Czas trwania 2 godz., spektakl z przerwą
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

(-)
Materiał organizatora
29 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...