35-lecie u lalkarzy

Teatr Lalek w Białymstoku

Wydział sztuki lalkarskiej w Białymstoku w niedzielę zainaugurował rok akademicki, świętując jednocześnie 35-lecie.

Już w sobotę po premierze "Pod-Grzybka" w Białostockim Teatrze Lalek odśpiewano gromkie "Sto lat". Spektakl otworzył uroczystości związane nie tylko z jubileuszem uczelni, ale także z szeregiem innych. 30-lecie na scenie świętują Małgorzata Płońska i Eliza Krasicka. Ryszard Doliński obchodzi 25 lat swojej pracy w BTL-u. W tym roku przypada też 50-lecie twórczości Krzysztofa Raua, reżysera spektaklu, pierwszego prodziekana wydziału.

Wczoraj zaś rozbrzmiało "Gaudeamus" i nowy rok akademicki rozpoczęła niecała dwudziestka "fuksów". Mogą czuć się prawdziwymi szczęściarzami, bo o indeks walczyło aż 140 kandydatów - to rekordowa liczba.

Wydział sztuki lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku powstał w 1975 r. O tym, by przekształcić trzyletnie Studium Aktorskie Teatru Lalek działające przy BTL-u od 1974 r. i kierowane przez Raua w zamiejscowy wydział warszawskiej PWST, zdecydował ówczesny rektor i jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Tadeusz Łomnicki. Wtedy po raz pierwszy słuchacze studium otrzymali indeksy wyższej uczelni artystycznej kształcącej w zawodzie aktor lalkowy, drugiej takiej w Polsce. Pierwszym dziekanem wydziału był Jan Wilkowski, aktor i reżyser, który przez wiele lat pozostawał mistrzem białostockich lalkarzy. Oprócz Raua, wydziałem kierowali w kolejnych latach aktorzy, reżyserzy i dyrektorzy teatrów: Tomasz Jaworski, Jan Plewako, Wojciech Kobrzyński, Wiesław Czołpiński, Marek Waszkiel.

W 1980 r. w Białymstoku powołano wydział reżyserii Teatru Lalek, a na początku lat 90. dwa wydziały przekształcono w jeden wydział sztuki lalkarskiej, z dwoma kierunkami: aktorskim i reżyserskim.

Uczelnia z siedzibą przy ul. Sienkiewicza wypuściła ponad 400 absolwentów, w tym kilkudziesięciu reżyserów. Pracują zarówno w teatrach instytucjonalnych w Polsce, jak i tworzą niezależne grupy teatralne, które odnoszą sukcesy także na świecie. Uczelnia jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich, jej absolwenci powołali Przegląd Inicjatyw Teatralnych "Białysztuk".

Monika Kosz-Koszewska
Gazeta Wyborcza Białystok
5 października 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia