39 twarzy Mrożka

Piątek Teatralny

39 osób bardziej lub mniej powiązanych z kulturą teatralną, ale raczej dobrze znających Mrożka pokusiło się o teksty do książki „Mrożek w odsłonach. 39 opowieści z różnych miejsc i czasów".

Tak powstała fascynująca, ale przez swój subiektywizm nadal niepełna próba opisania autora „Tanga", „Emigrantów" i „Na pełnym morzu". W oczach jednych milczka, który jeśli nie milczał to bywał dla rozmówcy pogardliwy i arogancki – to Jan Nowicki. W pamięci innych uosobienia wrażliwości i delikatności, kto z szacunkiem słucha cudzej opinii – to Zbigniew Flaszen i Wojciech Pszoniak.

Jeszcze innych świetnego kompana umiejącego się towarzysko wyluzować – to opinie Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich. W sumie ze wspomnień wyłania się ktoś bliżej nieodgadniony, za to z poczuciem bardzo specyficznego humoru, kto w sztuce pod tytułem „Mrożek" umiał perfekcyjnie samego siebie obsadzać w roli ironicznego komentatora spraw świata przetwarzanych we własnym osobliwym zwierciadle. Smakowita jest anegdota jak po kolacji w „Wierzynku" za pierwsze zarobione pieniądze schował do kieszeni homara i dopiero w zaciszu domowym obłupił kombinerkami zajadając się nim ze smakiem.

O takim i innym Mrożku, opowiadają przyjaciele i adwersarze, osoby piszące, aktorzy i reżyserzy przenoszący na sceny sztuki Mrożka, wydawcy i śledzący karierę dramatopisarza dziennikarze, fotograficy - autorzy portretów. Wreszcie szerzej publicznie mniej znani, ale znający Mrożka na wylot przyjaciele i znajomi. Mimo jednak tak wnikliwych i mniej wnikliwych, barwnych i mniej barwnych oświetleni z różnych stron Mrożek w wyobraźni czytelnika pozostaje nadal kimś, kto w sumie za bardzo nie pozwala się do siebie zbliżyć.

Ale może to właśnie zaleta takiego opracowania?

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
28 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia