4. Teatralna Bezsenność - czwartek 13 grudnia

Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Zapraszamy do Amfiteatru na godz. 18.30 na spektakl plenerowy HIGH SCHOOL PEKIN 3D Teatru Odnalezionego z Jeleniej Góry, przygotowaliśmy także wiele innych atrakcji, zobaczą Państwo pracę Teatru od kulis - proponujemy możliwość bezpłatnego uczestnictwa w II Próbie Generalnej spektaklu #dziady Michała Kmiecika oraz w otwartej próbie spektaklu Betlejem Polskie Wojciecha Farugi, uczestnicząc w otwartej próbie Warsztatów Teatralnych Grzegorza Stawiaka będzie można zobaczyć jak powstaje etiuda Nie jesteśmy towarem, po raz pierwszy w Teatrze posłuchamy słuchowiska Dumanowski J. Klaty i S. Majewskiego w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, zakończymy jak zwykle nocnym zwiedzaniem Teatru. Zapraszamy po bezpłatne wejściówki!

#dziady to teatralny projekt dotyczący pamięci polskiego teatru, przygotowany przez młodego reżysera i dramaturga Michała Kmiecika. Inspirowany jest strukturą Dziadów Adama Mickiewicza oraz szeregiem materiałów archiwalnych - książek, filmów, rejestracji spektakli dotyczących zmarłych w ostatnim czasie słynnych twórców polskiego teatru: Erwina Axera, Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Jarockiego. Michał Kmiecik za punkt wyjścia przyjął sprawdzenie, co z dorobku zmarłych mistrzów może być jeszcze istotne i ważne, a także w jaki sposób najmłodsze pokolenie twórców teatru może zmierzyć się z przeszłością, do której nie ma dostępu, ale która determinuje obraz i charakter teatru?

#dziady jest to nazwisko uroczystości obchodzonej dotąd między pospólstwem w wielu powiatach, na pamiątkę #dziadów, czyli w ogólności #zmarłych przodków. W teraźniejszych czasach, ponieważ #światłe duchowieństwo i #właściciele usiłowali wykorzenić zwyczaj połączony z zabobonnymi praktykami i zbytkiem częstokroć nagannym, #pospólstwo więc święci #dziady tajemnie w kaplicach lub pustych domach niedaleko cmentarza. Zastawia się tam pospolicie #uczta z rozmaitego jadła, trunków, owoców i wywołują się #dusze nieboszczyków. Godna uwagi, iż zwyczaj częstowania #zmarłych zdaje się być wspólny wszystkim #ludom pogańskim. #dziady nasze mają to szczególnie, iż #obrzędy pogańskie pomieszane są z #wyobrażeniami religii chrześcijańskiej, zwłaszcza iż #dzień zaduszny przypada około czasu tej uroczystości. #pospólstwo rozumie, iż potrawami, napojem i śpiewami przynosi ulgę #duszom czyścowym.

Cel tak pobożny święta, miejsca samotne, czas nocny, obrzędy fantastyczne, #bajki, #powieści i #pieśni o nieboszczykach powracających z prośbami lub przestrogami przemawiały niegdyś silnie do imaginacji; a we wszystkich #zmyśleniach poczwarnych można było dostrzec pewne #dążenie moralne i pewne #nauki, gminnym sposobem zmysłowie przedstawiane.

Poema niniejsze przedstawi #obrazy w podobnym #duchu, #śpiewy zaś obrzędowe; #gusła i #inkantacje są po większej części wiernie, a niekiedy dosłownie z #gminnej poezji wzięte.

#!zapooomnij?, #dziady, #karolina sulich, #michał kmiecik, #sebastian liszka

15 grudnia 2012 / sobota / godz. 19.00 / Scena Kameralna
16 grudnia 2012 /niedziela / godz. 18.00 / Scena Kameralna

tekst i reżyseria: michał kmiecik
dramaturgia: sebastian liszka
scenografia, kostiumy, video, reżyseria światła: karolina sulich
koncepcja kostiumograficzna: natalia burzyńska

obsada:
Sara Celler-Jezierska
Włodzimierz Dyła (gościnnie)
Jerzy Gronowski (gościnnie)
Rafał Kosowski
Czesław Skwarek (gościnnie)

(-)
Materiał Teatru
12 grudnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...