4 trupy w teatrze

"Kwadrat w szafie" - reż. Anna Piotrowska - Teatr IMKA w Warszawie

Dnia 21 listopada w Teatrze IMKA w Warszawie odbędzie się premiera autorskiego przedstawienia pt.: "Kwadrat w szafie" zrealizowanego przez Annę Piotrowską i jej gości: Joannę Chitruszko, Łukasza Pawłowskiego i Jakuba Snochowskiego.

Swoisty, absurdalny kryminał matematyczny, w poszukiwaniu stosunku kwadratu do zabijania. Jeśli ja nie zabiję Ciebie, a Ty nie zabijesz mnie, to obaj nie będziemy żyć. Kwadrat dotkniętych nieoczekiwanych możliwości jest szczególnym przypadkiem prostokąta. Przestrzeń równych ścian, przekątne powtarzalnych długości. Spotkanie czwórki… 4 trupy: kto, kogo, kiedy zabił i dlaczego? Przyczyna w sumie jest nieważna. Ważny jest fakt, że nas nie ma, choć jesteśmy razem. W zamkniętej przestrzeni, na powierzchni zwanej polem, gdzie suma kątów wynosi 360°.

Głównymi bohaterami przedstawienia "Kwadrat w szafie"  są wyobraźnia i absurd. Absurd otwiera umysł, pozwala wyobraźni uwalniać emocje aktorów, tancerzy, ale jednocześnie i widzów. Nie mieć oczekiwań jest najlepszą receptą na "kwadrat". Nie myśleć i dać się porwać.

ANNA PIOTROWSKA / WARSZAWA / ‘74
Dyplomowana tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (eferte), założycielka "mufmi" w Warszawie. Pomysłodawca i koordynator wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Zrealizowała ponad 50 przedstawień. Laureatka "SoloDuo Dance Festival" (Budapeszt 2005/2006), juror SoloDuo (2007-2010). Stypendystka British Council Awards 2004 - Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca. Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury.
Występowała na scenach w Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Palermo, Sztokholmie i w Polsce na najważniejszych festiwalach tańca współczesnego w Polsce (Warszawa, Bytom, Kalisz, Lublin, Gdańsk, Poznań, Białystok i in.). Wielokrotny gość festiwalu SoloDuo Dance Festival (Budapeszt 2005-2010). W lutym 2008 roku zrealizowała dwie autorskie produkcje dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu pt.: "farfalla" i "6\\9" . Realizacja ruchu w teatrze lalek i w teatrach w Szczecinie, Krakowie i Legnicy. Gość programu APAP VI, advancing performing arts project.

JOANNA CHITRUSZKO / BIAŁYSTOK / ‘76
Wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, Wiceprezes Fundacji Głos.. Tancerka, pedagog tańca współczesnego, organizator wydarzeń związanych z tańcem: Festiwalu Kalejdoskop od 2001 roku, Hip Hop Groove Festiwal od 2008 i 2009, Free Mind Festiwal 2010 w Białymstoku, Festiwalu SIC! 2010 w Warszawie, animator kultury, producent sesji zdjęciowych.
Od roku 1995 zatańczyła w wielu nagradzanych projektach i spektaklach Teatru Tańca Projekt i Teatru Tańca Alter. Brała udział m.in. w spektaklu Leszka Mądzika, współpracowała z Teatrem Usta Usta/2xu przy realizacji spektaklu "Erosion - Architektura, Obrazy". Obecnie współpracuje z Anną Piotrowską.

ŁUKASZ PAWŁOWSKI / WROCŁAW / ‘77
Absolwent PWST we Wrocławiu. Od 2002 roku należał do zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym zagrał między innymi: Podporucznika w „Helmuciku” (I. Villqist, reż. P. Łysak), Debila w „Torach” (M. Marković, reż. R. Sabara), Piotra Wierchowieńskiego w „Biesach” (F. Dostojewski, reż. M. Fiedor), Joaquina Pereza Fernandeza Rivas Rooneya w „Opowieściach argentyńskich” (wg W. Gombrowicza, reż. P. Kamza) i Myzdrala w „Ferdydurke” (W. Gombrowicz, reż. A. Tyszkiewicz). Zagrał również Karola w „Wizycie starszej pani” (F. Durrenmat, reż. W. Krzystek) w Teatrze Telewizji. Ma na swoim koncie także role filmowe („Brat czeka na końcu drogi” W. Grzesika) i w serialach telewizyjnych (m.in. w „Pogodzie na piątek” i „Pitbullu”). Jest laureatem wyróżnienia na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2002) za rolę Własa w „Letnikach” Maksyma Gorkiego w reżyserii B. Baranowskiej.
Gościnnie w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w spektaklu „Bat-Yam” A. Epstein w reż. Yael Ronen. W ramach konkursu dramaturgicznego Forum Współczesnego Dramatu „Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi odbyło się czytanie jego sztuki „A+B=Rh-”. W Laboratorium Dramatu czytanie jego sztuki INNE MIASTO, zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009. Napisał również sztukę pt. S_P_O_N_A_D – mroczny, pesymistyczny dramat o upadku ludzkości, który miał swoją realizację podczas przeglądu piosenki aktorskiej Nurt Off 2009 we Wrocławiu.

JAKUB SNOCHOWSKI / WARSZAWA / ’77
Urodzony w Sztokholmie Czech, aktor teatralny i filmowy, absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (2001). Grał w teatrach: Starym i Ludowym w Krakowie oraz Rozmaitości, Dramatycznym i Polskim w Warszawie. Pracował m.in. z reżyserami: Jerzym Jarockim, Jerzym Stuhrem, Robertem Wilsonem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim, Krzysztofem Krauze, Maciejem Prusem, Janem Klatą, Redbadem Klijnstrą, Jerzym Federowiczem, Pawłem Miśkiewiczem. Uczestnik wielu warsztatów teatralnych (Teatr Pieśń Kozła, Teatr Snów, Gardzienice), tanecznych i choreograficznych (Meg Stuart, Jan Fabre). Instruktor teatralny prowadzący zajęcia z dorosłymi i dziećmi (m.in. w Małopolskim Instytucie Kultury, Ośrodku Kultury Bemowo w Warszawie, TR Warszawa). Pracuje nad stworzeniem autorskiej metody warsztatowej wzmacniającej intuicję i wyobraźnię.

(-)
Materiały Teatru
13 listopada 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia