"45 lat w tym gmachu"

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Wystawa poświęcona 45-letniej historii Teatru Wybrzeże w Gdańsku w zbudowanym po wojnie budynku otwarta zostanie w piątek w głównym foyer teatru

Rzecznik Teatru Wybrzeże Grzegorz Kwiatkowski poinformował, że okazją do przygotowania ekspozycji jest kilka rocznic związanych z gdańską sceną.

- 7 stycznia minęło 45 lat od premiery "Zmierzchu demonów", która otworzyła nowe dzieje Teatru Wybrzeże w jego nowym gmachu. 25 stycznia minęła 100. rocznica urodzin Stanisława Hebanowskiego, legendarnego dyrektora teatru. Za kilka tygodni upłynie 20 lat, jak pożegnaliśmy Marka Okopińskiego, potem Tadeusza Minca, również kierujących naszym teatrem - wyjaśnił Kwiatkowski.

Na wystawie zatytułowanej "45 lat w tym gmachu" będzie można zobaczyć zdjęcia, plakaty, programy i wycinki prasowe dokumentujące najważniejsze spektakle minionych czterech dekad.

Wystawa, oprócz dokonań Hebanowskiego i Okopińskiego, przypomni także przedstawienia wielu innych reżyserów związanych z Teatrem Wybrzeże, m.in. Macieja Prusa, Krzysztofa Nazara, Krzysztofa Babickiego, Jerzego Kreczmara, Kazimierza Kutza, Kazimierza Brauna, Zygmunta Huebnera, Jana Klaty, Michała Zadary, Ryszarda Majora, Anny Augustynowicz i Grzegorza Wiśniewskiego.

Obecny budynek Teatru Wybrzeże, którego budowa zakończyła się w 1966 r., to trzeci z rzędu gmach teatralny na Targu Węglowym. Wcześniej stał tu nieduży obiekt Teatru Miejskiego wybudowany w 1801 r., zastąpiony w 1934 r. nowym, ale nawiązującym formami architektonicznymi do dawnego, gmachem w stylu świątyni doryckiej.

W 1945 r. teatr spłonął, a pozostałe po nim mury zostały zburzone. Na ich miejscu stanął gmach autorstwa prominentnego architekta powojennego Gdańska Lecha Kadłubowskiego. Architektura tego budynku reprezentuje stylistykę późnomodernistyczną, typową dla przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

Wystawa w gdańskim teatrze potrwa do końca maja.

(-)
PAP
3 lutego 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia