60 lat Teatru Muzycznego

Rewia Jubileuszowa "Urodziny" - 60-lecie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

«Data 18 maja 1958 roku jest szczególna w historii naszego Teatru Muzycznego. Wtedy nowo utworzony Teatr Muzyczny w Gdańsku zagrał w Nowym Porcie swój pierwszy spektakl - "Bal w operze". Dokładnie 60 lat później artyści Teatru Muzycznego świętując 60-lecie Teatru, złożyli hołd kolegom artystom z poprzednich epok, przypominając fragmenty spektakli z kilkudziesięciu lat w swoim jubileuszowym programie "Urodziny".

Program artystyczny, ułożony przez Bernarda Szyca, poznaliśmy w okresie sylwestrowo-noworocznym, jako Koncert Sylwestrowy, grany "na bis" w styczniu. W maju, z okazji trwającego jubileuszu 60 lat istnienia Teatru Muzycznego, rewia prezentowana jest ponownie. Ta, zagrana przez zespół Muzycznego 18 maja, miała szczególny charakter.

Bogaty wybór piosenek liczy przeszło 40 utworów z kilkudziesięciu przedstawień, co jest i tak jest ledwie niewielkim ułamkiem liczącego 330 premier i kilku tysięcy piosenek dorobku Teatru Muzycznego w czasie 60 lat. Na okolicznościowy program 60-lecia zaproszono artystów związanych z Muzycznym na różnych etapach jego istnienia. Rzęsistymi brawami przywitano Longinę Kozikowską, aktorkę Teatru Muzycznego podczas jego premierowych sezonów. Owacjami na stojąco i gromkim "sto lat" powitano z kolei wieloletniego dyrektora teatru i reżysera (m.in. wciąż obecnego w repertuarze Muzycznego "Skrzypka na dachu") - Jerzego Gruzę, któremu trudno było opanować wzruszenie.

Wśród gości wieczoru byli też m.in. Konrad Imiela (dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu), Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu), Wojciech Kościelniak (reżyser najważniejszych spektakli Muzycznego ostatnich lat) - cała trójka wraz ze związanym z musicalem od strony praktycznej i teoretycznej Jackiem Mikołajczykiem, przedstawicielami mediów i Teatru Muzycznego kilka godzin wcześniej wzięła udział w debacie poświęconej współczesnemu teatrowi muzycznemu w Polsce, zorganizowanej przez Teatr Muzyczny.

Na widowni jubileuszowej rewii zasiedli artyści Teatru Muzycznego, emerytowani i obecni pracownicy teatru, czy studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Między innymi dla nich zaśpiewano międzypokoleniowy "Śnić sen" z musicalu "Człowiek z La Manchy", w którym wystąpili zarówno emerytowani artyści Muzycznego, jak i jego obecni etatowi soliści, a także aktorzy grający na gdyńskiej scenie muzycznej gościnnie, wchodzący w zawód reprezentanci Studium Wokalno-Aktorskiego i "melodia przyszłości" - uczennice z Teatru Muzycznego Junior.

Jednak sam program artystyczny, niemal niezmieniony w stosunku do grudniowo-styczniowych pokazów, nie jest tak ważny, jak nagrody, jakie zasłużenie otrzymali ludzie związani z Teatrem Muzycznym. Decyzją prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy Złote Modele za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków, wynikające z pracy zawodowej, otrzymali: Jolanta Arasimowicz, Józef Baranowski, Włodzimierz Barcikowski, Elżbieta Cegiełka, Kazimierz Duraj, Michał Dzwonkowski, Bogdan Gasik, Dorota Gloc, Krystyna Jaworowska, Mirosław Kopczyński, Dariusz Kruszyniak, Ryszard Niklas, Jacek Piastowski, Mirosław Pitucha, Julianna Szwarc, Jolanta Żabińska.

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla osób szczególnie wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej minister kultury Piotr Gliński przyznał Wojciechowi Kościelniakowi. Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Dariusz Różankiewicz, Małgorzata Ryś i Bernard Szyc. Z kolei Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, decyzja ministra Glińskiego otrzymali: Anna Andrzejewska, Jarogniew Dąbrowski, Dorota Kowalewska, Renata Nehrebecka oraz Zbigniew Sikora.

To nie koniec nagród i wyróżnień, bo nagrody marszałka województwa pomorskiego z rąk Mieczysława Struka otrzymali Elżbieta Kurkiewicz, Krzysztof Stasiorowski i Maria Trzcińska. Z kolei nagrody specjalne marszałka województwa pomorskiego w dziedzinie kultury dostali: Bogdan Gasik, Rafał Ostrowski, Joanna Semeńczuk, Bernard Szyc, Agnieszka Szydłowska, Karolina Trębacz i Krzysztof Wojciechowski. Wyróżniono również Katarzynę Izdebską. Marszałek przekazał również pamiątkowy obraz w podzięce od społeczności województwa pomorskiego na ręce dyrektora Igora Michalskiego.

Przy tej okazji swoje nagrody wręczył też prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Otrzymali je: Izabela Bielińska, Jolanta Brzostek, Dorota Gloc, Dariusz Kruszyniak, Mirosław Niebodajew. Prezydent Miasta Gdańska przyznał nagrodę w dziedzinie kultury Igorowi Michalskiemu.

Część oficjalna, umieszczona w pierwszym akcie wieczoru, wydłużyła całe wydarzenie o blisko godzinę, dzięki czemu widzowie jubileuszowej rewii mieli okazję podziwiać artystów Muzycznego przez rekordowe 4,5 godziny i opuścili teatr chwilę przed północą. Bardzo ładnym gestem było zaproszenie osób związanych z Teatrem Muzycznym na scenę podczas okolicznościowego "Let in sunshine in" z musicalu "Hair".

Później nastąpił spektakularny finał koncertu, ale to nie finał świętowania, bo jubileuszowy sezon w Teatrze Muzycznym w Gdyni ciągle trwa. Następnym jego etapem będzie premiera "Cudu, albo Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Michała Zadary, zaplanowana na 14 września.

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
21 maja 2018

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia