65 -lecie Teatru

Konferencja w Teatrze Żydowskim – Centrum Kultury Jidysz

4 grudnia 2014 r. odbyła się konferencja w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, której celem było przedstawienie planów na 2015 rok. Konferencję ogłosiła wicedyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer w związku z 65-leciem instytucji. Wicedyrektor, a także autorka planów, zaprosiła do współpracy wielu artystów, mających współtworzyć repertuar sceny przy Placu Grzybowskim. Część z nich obecna była na konferencji, a spotkanie to poprowadził Maciej Nowak.

Gołda Tencer powitała gości w jidysz, by podkreślić wagę tej kultury w instytucji Teatru. Punktem wyjścia był tegoroczny sukces – tournee po Ameryce Północnej, z którego wrócił zespół Teatru. O przebiegu tournee opowiedział Dawid Szurmiej. Zespół Teatru przedstawił w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku spektakle „Mazl Tov" i „Bonjour Monsieur Chagall", wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco ogromnych widowni. Swoimi wspomnieniami z podróży podzielił się także aktor współpracujący z teatrem od ponad 30-tu lat, Henryk Rajfer.

Następnie Gołda Tencer opowiedziała o obchodach 65-lecia instytucji – planowanej publikacji o teatrze, wystawie interaktywnej i pokazach filmowych, jakie mają odbywać się w Teatrze Żydowskim. Według planów, wystawa interaktywna, poświęcona historii Teatru Żydowskiego, prezentująca jego 65-letni dorobek artystyczny, będzie połączona z wideorelacjami i wypowiedziami aktorów, reżyserów, scenografów, choreografów, którzy tworzą teatr. Album, poświęcony historii i tradycji Teatru Żydowskiego, jaki ma powstać z tej okazji, pozwoli pokazać szerszemu gronu odbiorcy, jaki jest Teatr, a także kim są ludzie, którzy go tworzą. Ten album pozwoli również upamiętnić i utrwalić długoletnią tradycję teatru. Ponadto planowane są pokazy filmowe: m. in. „Dybuk" w reżyserii Stefana Szlachtycza i Szymona Szurmieja, „Komedianci" w reżyserii Stefana Szlachtycza, czy też „Gwiazdy na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy.

O swojej najnowszej premierze, której premiera odbędzie się 12 grudnia w Teatrze Żydowskim, opowiedział reżyser, Paweł Paszta. „Królestwo Wszechwanny" to spektakl na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty Hanocha Levina według wyboru Pawła Paszty. Niektóre utwory tego dnia doczekają się swojej światowej prapremiery. Remigiusz Grzela zapowiedział kontynuację cyklu „Bagaże kultury". Bohaterami spotkań byli m. in.: Ida Kamińska, Aleksander Bardini, Jerzy Ficowski, Leopold Tyrmand, a gośćmi m. in.: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Janusz Gajos, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Józef Hen, Mariusz Szczygieł i inni. Jacek Papis zaprosił na kolejną premierę Teatru, zaplanowaną na 9 stycznia, „Ruchełe wychodzi za mąż" według dramatu Savyon Liebrecht. Tematem sztuki jest konflikt pokoleń, wynikający z odmiennego stosunku dzieci i rodziców do historii. Anna Smolar przedstawiła swój projekt pt. „Aktorzy żydowscy", który ma dotyczyć kondycji aktora teatru kultywującego tradycję i kulturę mniejszości. Annę Smolar interesują prywatne historie aktorów, którzy stali się pracownikami Teatru Żydowskiego, dlaczego wybrali ten teatr, jaką mają misję. Projekt zostanie zaprezentowany na małej scenie. W planach teatru jest także Międzynarodowe Studio Aktorskie, o którym opowiedziała Bożena Suchocka. Wśród wykładowców znajdą się Bryna Wasserman, Zalmen Mlotek, Maia Morgenstern.

Nie wszyscy zaproszeni do współpracy reżyserzy mogli przybyć na konferencję, dlatego o pozostałe plany przedstawiła pokrótce autorka programu, Gołda Tencer. Kolejne projekty i artyści, o których wspomniała wicedyrektor to: Michał Walczak – „Pożar w burdelu. Zakazane kabarety", Maja Kleczewska, Michał Chotkowski – „Dybuk" wg Szymona An-skiego, Jan Szurmiej – „Sztukmistrz z Lublina", Maciej Wojtyszko – „A u nas w grajdołku" , Wojtek Klemm – „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy", Łukasz Kos – „Josie Kałb" Israela Joszui Singera, a także Monika Strzępka i Paweł Demirski – musical „Marzec '68".

Martyna Steckiewicz, lektor Centrum Kultury Jidysz, zapowiedziała założenie Uniwersytetu Dziecięcego we współpracy z Fundacją MaMa, nad którym opiekę merytoryczną miałaby objąć Sylwia Chutnik. To projekt dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat będą mogły wziąć udział w ciekawych zajęciach i warsztatach przybliżających kulturę, historię i tradycję żydowską. Ostatni gość spotkania, Ryszard Marek Groński, opowiedział o swoim nowym autorskim cyklu spotkań „Przy szabasowych świecach". Konferencję zakończyło wystąpienie Macieja Nowaka, który wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda mu się wspólnie z Teatrem Żydowskim zorganizować festiwal teatralny pamięci Szymona Szurmieja „Opowieści Żydowskie", którego celem będzie zastanowienie się nad tym, czym jest żydowskość w XXI wieku.

(-)
Materiał Teatru
8 grudnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...