7 spraw głównych

"Grzechy" - reż. i chor. Mateusz Polit - Teatr Syrena w Warszawie

"Grzechy", reż. i chor. Mateusz Polit, Art Project Ballet, Teatr Syrena, ul. Litewska 3, bilety: 60 zł, rezerwacje: tel. 22 628 50 93, premiera: środa (14.10), godz. 19, spektakle: sobota (17.10) - poniedziałek (19.10), godz. 19

Najnowsza premiera w Teatrze Syrena przynosi ze sobą tyle ważnych kwestii, że aby je omówić, trzeba je zebrać w zwięzłe punkty. 

Po pierwsze: 14 października przy okazji pierwszej prezentacji każdy z widzów będzie musiał zrobić rachunek sumienia. Spektakl opowie bowiem o siedmiu grzechach głównych.

Po drugie: Teatr Syrena od 60 lat nie wystawiał na swoich deskach przedstawienia tanecznego (nie mylić z musicalem czy rewią).

Po trzecie: Mateusz Polit, choreograf zespołu Art Ballet Projekt, nie tylko zaprosił do tej realizacji dwóch tancerzy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, ale także wykorzysta swoje doświadczenie z produkcji taneczno-muzycznych show telewizyjnych.

Po czwarte: w „Grzechach” – reklamowanych jako balet współczesny – zobaczymy mnogość stylów, od baletu i neoklasycyzmu, przez kontakt improwizację i modern dance, aż po tańce charakterystyczne dla innych kultur (np. arabskie).

Po piąte: to choreografia multimedialna! Widzowie obejrzą – zamiast tradycyjnej, teatralnej scenografii – specjalnie przygotowane animacje 3D (ich autorem jest Kamil Puig-Fermandez).

Po szóste: premiera jest pierwszym znakiem zmian w Syrenie. Wojciech Malajkat, dyrektor naczelny teatru, wręcz mówi, że to symbol nowej koncepcji artystycznej. –Skusiła mnie tematyka „Grzechów” i osobista ciekawość, jak zostanie ona odzwierciedlona w tańcu – dodaje. – Jestem głęboko przekonany, iż wprowadzenie tego tytułu do repertuaru umożliwi naszym stałym widzom zetknięcie się z czymś odmiennym od dotychczasowych produkcji, wniesie nowość i przyda atrakcyjności Syrenie.

I wreszcie po siódme: aby wczuć się w klimat choreografii, wystarczy zamknąć oczy, wyobrazić sobie okrągły stół, przy którym siedzi siedmiu tajemniczych mnichów, reprezentujących ludzkie grzechy. Będą grać kośćmi o nasze dusze. Który z nich wygra – Pycha, Chciwość, Nieczystość, Zazdrość, Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, Gniew czy Lenistwo? Wyjaśnienie może być różne, bo Polit badał nie tylko pisma chrześcijańskie, ale też indyjskie czy arabskie. 

Gotowi?

Sandra Wilk
Zycie Warszawy
10 października 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia