70 lat teatru lalkowego w Gdańsku

"Taka dusza" - reż. Mieczysław Abramowicz - Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

16 grudnia Miejski Teatr Miniatura obchodzi jubileusz 70-lecia teatru lalkowego w Gdańsku. Z tej okazji premiera przedstawienia „Taka dusza" nawiązującego do jednego z najsłynniejszych spektakli tej sceny – „Bo w Mazurze taka dusza" oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek.

Pierwszym teatrem lalkowym, który pojawił się w Gdańsku po wojnie, był rodzinny Wileński Teatr Łątek prowadzony przez Olgę Totwen i jej dwie córki Ewę i Irenę. Swoje spektakle marionetkowe zaczęły prezentować regularnie od października 1947 roku, a w grudniu odbyła się pierwsza przygotowana od początku do końca w Gdańsku premiera – „Najszczęśliwsza z sióstr" według Ewy Szelburg-Zarembiny. W 1950 roku teatr został upaństwowiony i pojawił się duet, który stworzył markę Miniatury – dyrektor i scenograf Ali Bunsch i reżyserka Natalia Gołębska.

To oni zrealizowali w 1962 roku przedstawienie „Bo w Mazurze taka dusza", które pozostało w repertuarze Miniatury przez 25 lat. Na jego potrzeby powstało ponad 50 lalek – pacynek, kukieł i jawajek, które animowało grono znakomitych lalkarzy, m.in. Aleksander Skowroński, Józefina Unczur i Henryk Zalesiński. Ze spektaklem teatr objechał prawie cały świat, zdobył wiele nagród. Wychowało się na nim kilka pokoleń gdańszczan.

Spektakl jubileuszowy „Taka dusza" jest pomyślany jako lekcja teatru dla młodszych widzów i podróż sentymentalna dla starszych. Będzie okazją do poznania wszystkich, którzy współtworzą dzieło teatralne oraz specyfiki teatru lalkowego, m.in. rodzajów lalek. Autor scenariusza i reżyser Mieczysław Abramowicz był w latach 70. aktorem w Miniaturze, a później po skończeniu reżyserii teatru lalek na PWST w Białymstoku kilkakrotnie tutaj reżyserował. Scenografię nawiązującą do słynnych projektów Alego Bunscha zaprojektował Przemysław Klonowski, scenograf, teatrolog i reżyser operowy. W spektaklu zagrają też oryginalne lalki z „Bo w Mazurze taka dusza". Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Stachurski, poeta, pedagog i kompozytor, który przez wiele lat był związany z Teatrem Miniatura.

16 grudnia pokazowi spektaklu będzie towarzyszyła uroczysta gala jubileuszowa oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Wileński Teatr Łątek. Honorowy patronat nad jubileuszem objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. W niedzielę 17 grudnia o 17.00 odbędzie się drugi specjalny pokaz spektaklu otwarty dla widzów.

___

Bilety na spektakl 17 grudnia w cenie 24 zł normalny, 20 zł ulgowy do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu. Na spektakle weekendowe bilety można nabyć online na www.interticket.pl | Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl
www.teatrminiatura.pl

Pokaz specjalny otwarty dla widzów: 17 grudnia (niedziela), 17.00

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2017

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia