8 lat Wiczy w Miniaturze

Podsumowanie dyrekcji Romualda Wiczy-Pokojskiego w Miniaturze

31 sierpnia tego roku zarządzanie Miejskim Teatrem Miniatura kończy obecny dyrektor Romuald Wicza-Pokojski, który objął teatr w listopadzie 2011 roku. Kierował Miniaturą przez dwie kadencje – pierwszą trzyletnią, drugą pięcioletnią.


Przez ten czas powstało 41 premier, w tym 3 dla najnajów (od 0 do 4 lat), 20 dla dzieci, 12 dla młodzieży i dorosłych oraz 6 w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, gdzie twórcy pracujący w Miniaturze realizują swoje artystyczne projekty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzięki konkursowi na słuchowisko dla dzieci „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki", realizowanemu we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i festiwalem Literacki Sopot, teatr stworzył też 4 słuchowiska dla dzieci. Jedno z nich – Tam, gdzie mieszka cisza w reż. Anny Wieczur-Bluszcz – zdobyło główną nagrodęw konkursie nasłuchowisko dladzieci i młodzieży XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej DWA TEATRY. Przez 8 lat współpracowało z Miniaturą 66 realizatorów zewnętrznych, w tym 20 z Trójmiasta. Pojawili się artyści należący do polskiej czołówki: Remigiusz Brzyk, Jacek Głomb, Mirek Kaczmarek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Damian Styrna, Paweł Szkotak czy Stefan Wesołowski.

W teatrze odbywało się od 4 do 8 premier rocznie. Liczba widzów kształtowała się od 39 549 do 58 326, a frekwencja od 70,40% do 83,30%.Miniatura zwiększyła ilość grań w siedzibie do ponad 300 rocznie oraz regularnie prezentowała swoje spektakle w Polsce (36 miejscowości) i za granicą (12 miejscowości). Przez 8 lat uczestniczyła w 38 festiwalach teatralnych, z których udało jej się przywieźć ważne nagrody, m.in. dla „Krzyżaków" w reż. Jakuba Roszkowskiego I nagrodęXXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz Nagrodę Publiczności42. OpolskichKonfrontacjiTeatralnychKLASYKA POLSKA.

Poza spektaklami teatr realizował wiele projektów i wydarzeń specjalnych: odbywający się co dwa lata Przegląd Teatru dla Młodzieży CO NOWEGO?, cykle warsztatów rodzinnych Emocje od Z do A i Dzikie Dźwięki, łączące teatralne know-how z rozwojem emocjonalnym dzieci i dobrą literaturą, konkurs na sztukę dla dzieci lub młodzieży „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych" we współpracy z Fundacją MiastoKreacja, dwie edycje szopki noworocznej („Peron" i „Odlot" w reż. Piotra Wyszomirskiego), a także spotkania z autorami, panele dyskusyjne, czytania (m.in. „Garden party" Václava Havla w reż. Jacka Głomba), a nawet koncerty („Pamiętajcie o wulkanach" we współpracy z Fundacją Pomysłodalnia w ramach programu wydarzeń prezentujących islandzką kulturę towarzyszącemu premierze spektaklu „Błękitna planeta").

Agnieszka Kochanowska
Materiał Teatru
2 lipca 2019

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia