9 lipca rusza TeatrZAR.net!

Otwarcie platformy cyfrowej - Teatr ZAR we Wrocławiu - 9 lipca 2020

W wakacje wrocławski Teatr ZAR – zespół prowadzący długoletnie poszukiwania źródłowe oparte na muzyce z rozmaitych tradycji – otwiera cyfrową platformę, na której będzie się dzielił swoją pracą oraz efektami badań muzycznych w ramach cyklu wykładów i spotkań z twórcami zatytułowanych „Źródła”, „Konteksty” oraz „Lekcje”. Powstanie również specjalna wersja spektaklu „Anhelli. Skowyt”, którego teatralną prezentację przerwała pandemia. Udostępnione zostaną też unikatowe materiały źródłowe, które były istotne w procesie powstawania spektakli Teatru ZAR. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

TeatrZAR.net ruszy 9 lipca 2020 o godz. 12:00 wraz z premierą pierwszego odcinka „Pieśni, których nie usłyszysz", poświęconego gruzińskim tradycjom śpiewu polifonicznego. W każdy kolejny czwartek do 22 października o godz. 18:00 publikowane będą nagrania poświęcone źródłom, inspiracjom i historii Teatru ZAR, w piątki natomiast od 25 września do 16 października dostępne będą „Lekcje" pod wspólnym hasłem „Spotkania w dźwięku". Spektakl „Anhelli. Skowyt" zaprezentowany zostanie w sobotę 24 października. Materiały na stronie internetowej zostały ujęte w 2 bloki: artystyczny i edukacyjny.

Na program edukacyjny złożą się tematyczne odcinki w ramach cykli „Źródła" i „Konteksty" oraz „Lekcje". Cotygodniowe wykłady i spotkania z twórcami będą dotyczyły źródeł kulturowych i metod pracy teatralnej oraz technik głosowych. Należą do nich: tradycje wokalne basenu Morza Śródziemnego, gruzińskie polifonie, śpiew modalny oraz prawosławne irmosy. Kuratorami programu są aktorzy Teatru ZAR: Jarosław Fret, Kamila Klamut, Alessandro Curti, Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski – od lat badający i praktykujący tradycje muzyczne – oraz współpracujący z zespołem muzycy i eksperci zza granicy.

W ramach bloku artystycznego odbędzie się premiera przygotowanej specjalnie na potrzeby projektu rejestracji spektaklu „Anhelli. Skowyt", inspirowanego poematem Juliusza Słowackiego. Wyjątkowa kolekcja wykonywanych na żywo pieśni ormiańskich, greckich hymnów i prawosławnych irmosów, połączona z obrazami podróży i przemiany, poprzez przełożenie na język nowych mediów uzyska dodatkowe znaczenia. Ukryta w historii bohatera poematu Słowackiego metafora przejścia oraz odnalezienia się w nowej rzeczywistości może stać się symbolem wyzwań, przed jakimi stanie społeczeństwo po pandemii. Spektakl „Anhelli. Skowyt" prezentowany w internecie będzie sprawdzianem nowych technik przekazu i technik pracy zespołu oraz próbą przeniesienia dotychczasowych doświadczeń w nowy obszar aktywności artystycznej.

Teatr ZAR kultywując etos pracy grupowej, realizuje projekty artystyczne poprzez długoletnie poszukiwania źródłowe, którym każdorazowo towarzyszy proces kształtowania nowego języka teatralnego, opartego na muzyce z rozmaitych tradycji. Praca zespołu wypływa z przekonania, że teatr, wbrew greckiemu thea – widzenie, nie powinien być wyłącznie oglądany, lecz przede wszystkim słuchany. ZAR przynosi teatr sprzed podziału na gatunki i style, działając w przekonaniu, które płynie z polskiej myśli romantycznej, iż zadania sztuki potrafią zapełnić dynamiczną lukę między codziennością a transcendencją.

TeatrZAR.net będzie nie tylko czasowym pomostem łączącym teatr z widzami w czasie pracy teatrów w nowym reżimie sanitarnym, ale też platformą działającą w sposób ciągły. Archiwum teatru będzie dostępne bezpłatnie. Nagraniom towarzyszyć będą listy dialogowe i komentarze w formie napisów. Tam, gdzie to będzie możliwe, dostępna będzie audiodeskrypcja.

Harmonogram emisji odcinków na platformie TeatrZAR.net
Premiera odcinka / Cykl / Tytuł

czwartek 9.07.2020 / Źródła / „Pieśni, których nie usłyszysz"
czwartek 16.07.2020 / Źródła / „Kolumna dźwięku"
czwartek 23.07.2020 / Konteksty / „Mandejczycy z Chuzestanu"
czwartek 30.07.2020 / Konteksty / „Chrzest mandejski"
czwartek 6.08.2020 / Źródła / „Ku światłu – Pieve di a Serra" (Korsyka)
czwartek 13.08.2020 / Źródła / „Miasto konfraterni – Mussomeli" (Sycylia)
czwartek 20.08.2020 / Źródła / „Dusze Cuncordu – Su Cuncordu de Orosei" (Sardynia)
czwartek 27.08.2020 / Źródła / „Ramię w ramię – Su Cuncordu de Cuglieri" (Sardynia)
czwartek 3.09.2020 / Konteksty / „Napełnianie uszu"
czwartek 10.09.2020 / Konteksty / „Od serca do serca"
czwartek 17.09.2020 / Konteksty / „Przede wszystkim trzeba słyszeć"
czwartek 24.09.2020 / Konteksty / „Muzyka kobiet"
piątek 25.09.2020 / Lekcje / „Między E a Es"
czwartek 1.10.2020 / Konteksty / „Głos społeczności"
piątek 2.10.2020 / Lekcje / „Trzeci wymiar polifonii"
czwartek 8.10/2020 / Konteksty / „Ewangelie dzieciństwa"
piątek 9.10.2020 / Lekcje / „Czy fortepian kłamie?"
czwartek 15.10.2020 / Konteksty / „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie"
piątek 16.10.2020 / Lekcje / „Jak narysować harmonię"
czwartek 22.10.2020 / Konteksty / „Anhelli. Wołanie"
sobota 24.10.2020 / Premiera rejestracji spektaklu „Anhelli. Skowyt"

Projekt TeatrZAR.net dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Partnerami projektu są: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, zespół Akn (Francja), Arciconfraternita del SS Sacramento di Mussomeli (Konfraternia Najświętszego Sakramentu z Placu Madrice w Mussomeli;
Sycylia), zespół RIHO (Gruzja).

9 lipca o 12:00 zajrzyj na: www.teatrzar.net

Katarzyna Spychała
Materiał nadesłany
7 lipca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia