91-letnia aktorka zachwyca

91-letnia Barbara Krafftówna w piosence "Najwyższa Mądrość"

Barbara Krafftówna, legenda polskiego kina i teatru, która 5 grudnia 2019 skończyła 91 lat, zaśpiewała piosenkę "Najwyższa Mądrość". To pierwszy singiel zapowiadający album "MACHIAVELLI" z piosenkami z musicalu z muzyką Jerzego Wasowskiego. Oto, jak Barbara Krafftówna zaprezentowała się w słynnym utworze.

 

Barbara Krafftówna powraca w muzycznym przeboju

Płyta "MACHIAVELLI" zawiera piosenki z musicalu z muzyką Jerzego Wasowskiego oraz librettem Ryszarda Marka Grońskiego i Antoniego Marianowicza. Spektakl, oparty na szesnastowiecznej komedii Niccolo Machiavellego, został stworzony na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni w 1975 roku. 40 lat później w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu odbyła się premiera nowej, współczesnej wersji w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego.

Oprócz Barbary Krafftówny, na płycie zaaranżowanej przez Tomasza Lewandowskiego oprócz aktorów znanych z toruńskiej realizacji możemy usłyszeć Barbarę Krafftównę, Artura Andrusa, Piotra Roguckiego, Natalię Grosiak, Michała Kowalonka i Poznański Chór Chłopięcy.

Co wiemy o jednej z najstarszych polskich aktorek?

Ostatnim filmem z udziałem Barbary Krafftówny był "Milion dolarów" Janusza Kondratiuka z 2010 roku. Z kolei pod koniec grudnia 2019 widzowie warszawskiego Och-Teatru, prowadzonego przez fundację Krystyny Jandy, zobaczyli ostatnie pokazy spektaklu z Barbarą Krafftówną w głównej roli - "Trzeba zabić starszą panią".

Barbara Krafftówna w czasie wojny uczęszczała na zajęcia konspiracyjnego Studia Dramatycznego Iwa Galla. W 1945 r. na nowo podjęła naukę w Studiu, które po wojnie działało przy Teatrze Starym w Krakowie. W 1946 r. wyjechała, razem z grupą uczniów Studia, do Gdyni, gdzie Gall objął dyrekcję Teatru Wybrzeże. Debiutowała tam w listopadzie 1946 r. rolą Rybaczki w "Homerze i orchidei", sztuce Tadeusza Gajcego. W 1947 r. zdała eksternistyczny egzamin aktorski.

W 1953 r. Barbara Krafftówna zadebiutowała w kinie - rolą u Jana Rybkowskiego i Jana Fethke, w "Sprawie do załatwienia". Swoje najlepsze filmowe role wykreowała u Wojciecha Jerzego Hasa - zagrała m.in. barmankę Zosię w "Złocie" (1961), postać Camilli de Tormez w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1964) i Jadwigę w "Szyfrach" (1966).

Najwybitniejszą rolą Barbary Krafftówny pozostaje Felicja z filmu Wojciecha Hasa "Jak być kochaną", w którym zagrała wraz ze Zbigniewem Cybulskim. Spektakl w oparciu o opowiadanie Kazimierza Brandysa w ubiegłym roku wystawiła w Teatrze Narodowym w Warszawie Lena Frankiewicz. W postać Felicji wcieliła się Gabriela Muskała.

Premiera płyty "MACHIAVELLI" ukaże się na rynku 14 lutego 2020.

(-)
Onet.Kultura
29 stycznia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia