A dzieje się dużo

Rusza nowy sezon w gnieźnieńskim Teatrze

W Teatrze Fredry w Gnieźnie rozpoczął się już na dobre nowy sezon artystyczny. A dzieje się dużo: trwają próby do kilku spektakli równocześnie, gdyż gnieźnieński Teatr czeka wyjątkowo intensywny rok. W planie nowe projekty, znakomici realizatorzy i ciekawe tytuły, a na publiczność czeka nowoczesna, zmodernizowana dzięki funduszom unijnym, widownia. Będzie naprawdę gorąco.

Pierwsza premiera sezonu to „Solaris" Stanisława Lema - premiera już 13 października. Klasyczne dzieło gatunku sci-fi nie tylko opowiada nam frapującą, wyłamującą się ze wszelkich schematów historię prób kontaktu człowieka z Obcym, ale przede wszystkim zadaje pytania dotyczące kondycji istoty ludzkiej i jej miejsca we wszechświecie. A jednocześnie przywołuje jedną z najpiękniejszych historii miłosnych w polskiej literaturze.

Sceniczną wersję „Solaris" realizuje w teatrze gnieźnieńskim Elżbieta Depta studentka V-tego roku Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST, wcześniej współpracująca z Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatrem im. S. Żeromskiego w Kielcach. Multimedialne widowisko w scenografii Agaty Andrusyszyn-Chwastek, wzbogacone absolutnie „kosmiczną" muzyką realizowaną na żywo przez Macieja Szymborskiego, zaanektuje nie tylko przestrzeń sceniczną, ale i cały Teatr.

Kolejna premiera zaplanowana została na 4 listopada 2017. Maria Spiss – konsultant artystyczny Teatru Fredry, półfinalistka 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst „Patron" zrealizowany w ubiegłym sezonie na naszej scenie, znana również gnieźnieńskim widzom jako reżyserka spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?", tym razem zmierzy się z dramatem Antonego Czechowa. „Mewa" to historia dziesięciu osób, które żyją w krainie wiecznej zmarzliny. Dosłownie i metaforycznie. To opowieść o ludziach przegranych, tracących bezpowrotnie swoje marzenia, o rozpaczliwym poszukiwaniu i pragnieniu miłości, zakończonym wielkim rozczarowaniem. Ale też opowieść o teatrze – jego twórczej choć czasem niszczącej sile.

Zaś 13 stycznia 2018 gnieźnieński Teatr podejmie ze swoimi widzami rozmowę o Polsce i Polakach językiem sztuki współczesnej, ale w tonacji zdecydowanie satyrycznej, absurdalnej political fiction. Będzie to zmodyfikowana wersja znanego tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. „Szajba", który miał swą prapremierę przed ośmiu laty w Teatrze Polskim we Wrocławiu w reżyserii Jana Klaty. Premierę gnieźnieńską przygotowuje Marcin Liber przy współpracy Mirka Kaczmarka, grupy Mixer i Filipa Kanieckiego.

Zupełnym novum w repertuarze Teatru Fredry będzie oferta dla autentycznych maluchów, czyli dzieci już od 3 roku życia. Inicjację spotkania najmłodszych z teatrem rozpocznie zapraszony do współpracy z gnieźnieńską sceną, niezwykle doświadczony w tej dziedzinie, niezależny Teatr Atrofi, który od 2008 roku prezentuje swoje spektakle najmłodszym widzom w Polsce i na całym świecie. Autorkami scenariusza i reżyserkami „Drogi" są Beata Bąblińska i Monika Kabacińska. Premiera 3 lutego 2018 w zupełnie nowej przestrzeni - niedawno oddanej do użytku sali wielofunkcyjnej.

W kwietniu na premierowy spektakl taneczny – też nowość w repertuarze Teatru - zaprosi tancerka, choreografka i performerka Iza Szostak realizująca swój projekt przy współpracy dramaturgicznej Anny Herbut.

Wiosną Teatr Fredry zaproponuje swoim widzom spotkanie ze współczesną polską komedią osnutą na kanwie jednego z filmowych przebojów Hollywood. Tekst specjalnie dla tej sceny tworzy Piotr Rowicki, znakomity dramatopisarz, autor kryminałów, powieści książek dla dzieci, a wyreżyseruje przedstawienie Piotr Ratajczak.

A na zamknięcie sezonu premiera klasyki literatury światowej, komedia Williama Shakespeare'a – „Poskromienie złośnicy", którą na gnieźnieńskiej scenie przygotuje Katarzyna Szyngiera, znana z niezwykle interesujących propozycji realizowanych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu czy Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Również w tym sezonie Teatr podejmie współpracę z twórcami zagranicznymi, jednak w nieco innej niż dotychczas formie. Projekt realizowany nie na scenie, lecz na ulicach miasta, powstanie w ramach współpracy z berlińską artystką Yanną Varbanovą, która eksplorować będzie potencjał miejskiej przestrzeni i zaprojektuje wydarzenie z pogranicza sztuki teatru, plastyki i performance'u. Innowacyjne działania z udziałem mieszkańców Gniezna Teatr planuje na przełomie maja i czerwca. To kolejny nieszablonowy krok gnieźnieńskiego Teatru by zwiększać obszar partycypacji mieszkańców naszego miasta w kulturze.

 

(-)
Materiał Teatru
29 września 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...