"A ja nie chcę spać!"

Warsztaty kołysanek - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Kołysanki jak powszechnie wiadomo to sanki szczęśliwych snów. Dlatego właśnie szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga" postanowił zorganizować dla najmłodszych oraz ich rodziców projekt muzyczny - "A ja nie chcę spać!"

Celem projektu jest nie tylko przybliżenie niemal zupełnie zapomnianych polskich tradycyjnych pieśni kołyskowych, ale również zachęcenie do bezpośredniego śpiewania dzieciom oraz zwrócenie uwagi na znaczenie (w aspekcie psychologii rozwoju) tej formy komunikacji z najmłodszymi.

O tym, dlaczego ważne jest prowadzenie takich "kołysankowych" warsztatów opowiada ich prowadząca - Anna Borda: "Moja przygoda z piosenkami dla dzieci zaczęła się właśnie od kołysanek. Poezja dziecięca to gatunek troszkę  niedoceniany przez dorosłych czytelników. Podczas  trwającej kilka lat, pasjonującej  pracy nad muzyką dla dzieci natrafiłam na bogate złoża  polskiej literatury dla dzieci. Liryki, absurdalne i rozśmieszające do łez wierszyki wzruszają  prostotą i czułością. Pełne  są fantazji i czarodziejskiego smaku słowa. Nie mogąc pozostać obojętnym wobec tak inspirującej sztuki zaczęłam tworzyć własne melodie do ulubionych tekstów.

Kołysanki były moim pierwszym doświadczeniem z muzyką dla dzieci. Krótkie melodyjne teksty, dźwiękonaśladowcze sylaby, słowne rekwizyty, jak księżyc, okienko, ptak czy chmurka,  szybko i prosto działają na wyobraźnię słuchacza. Zatrzymują cudowną chwilę między dniem, a snem, kiedy można bezkarnie zanurzyć się w świat wyobraźni.

Nie oznacza to wcale, że dziecko zaśnie szybciej, ale na pewno zaśnie przyjemniej. Moje dzieci rzadko zasypiały przy kołysankach. Ten wieczorny, codzienny rytuał śpiewania przed snem ,otwierał im tajemną furtkę do ogrodu poezji i pozwalał bujać na huśtawce z obłoków i dźwięków.

Warsztaty Kołysanek powstały, ponieważ chciałabym przekazać innym mamom tradycję śpiewania poezji domowej. Ulotnej, przypisanej krótkim chwilom, które tworzy atmosfera domu, rodzinnych związków i emocji. Najlepszym momentem  łączącym muzykę ze słowem jest wieczorna cisza. Wiersze czytane do snu wypełniają dziecinny pokój niezwykłymi historiami, czarownymi postaciami i dźwiękami . Malują senne obrazy. Myślę, że  to  piękna forma życia. Należy ją pielęgnować i traktować jak sztukę użytkową. Bez pretensji ,ze szczyptą  fantazji , śmiało otwórzcie karty ulubionej książki z wierszami i poszukajcie w sobie właściwej melodii do właściwych słów ...”

Anna Broda na co dzień jest muzykiem Kapeli Brodów, w której śpiewa i gra na cymbałach. Od kilku lat, wieczorami namiętnie wymyśla piosenki dla dzieci, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Inspiracją jest dla niej piękna poezja dziecięca, a szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, wzruszeń, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających delikatne struny wyobraźni. Z Kapelą Brodów nagrała kilka płyt, współpracuje z Polskim Radiem PR2, Państwowym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, nagrywała dla telewizji, występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą, prowadzi warsztaty śpiewu, wykonuje partie wokalne w multimedialnym widowisku "Pamiętam. Katyń1940" L.U.C-a, czyli Łukasza Rostkowskiego na zamówienie Narodowego Centrum Kultury.

Program warsztatów:

sobota-niedziela, 15-16 stycznia, godz. 10:00 -13:00

warsztaty tradycyjnych polskich kołysanek dla dorosłych;
prowadzenie Anna Broda (wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc).
 
niedziela,16 stycznia, godz. 18:00

koncert dla małych i dużych;
wykonawcy: Anna Broda z zespołem oraz uczestnicy warsztatów (bilet 5 zł)

(-)
Materiały Teatru
7 stycznia 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...