Aby stworzyć definicję artysty tańca

1. Kongres Tańca

Reforma systemu edukacji zawodowej w zakresie tańca i wzmocnienie pozycji zespołów baletowych w teatrach operowych i muzycznych - to niektóre postulaty sformułowane podczas I Kongresu Tańca w Warszawie. Trzydniowy kongres zamknął w piątek minister kultury

Kongres trwał w Warszawie od środy. Organizowany po raz pierwszy Kongres Tańca zgromadził reprezentantów grup zawodowych związanych z tańcem. Podczas kongresu specjaliści dyskutowali na temat obecnego stanu oraz potrzeb środowiska tanecznego w Polsce.

W piątek, ostatniego dnia kongresu - w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego - odczytano postulaty środowiska tanecznego. Znalazły się wśród nich prośby, aby wyodrębnić taniec w programach operacyjnych ministerstwa kultury i aby stworzyć definicję zawodowego artysty tańca.

Postulowano też reformę systemu edukacji zawodowej w zakresie tańca i zniesienie opłat za zawodowy egzamin eksternistyczny, stworzenie warunków do współpracy między tancerzami niezależnymi a zespołami instytucjonalnymi, wzmocnienie pozycji zespołów baletowych w ramach teatrów operowych i muzycznych, powołanie programu operacyjnego "Miejsce dla tańca plus" zakładającego m.in. powstanie w wielu miastach Polski centrów choreograficznych i centrów tańca oraz ustanowienie Roku Tańca.

- Zawsze bardzo mi zależało, aby ministerstwo kultury nie było resortem, w którym dla tańca i zainteresowań tą dziedziną sztuki nie ma miejsca. Mam nadzieję, że państwo będziecie walczyć też o inne środowiska, trochę postponowane czy lekceważone - mówił w piątek Zdrojewski.

Szef resortu kultury namawiał uczestników do nowoczesnego myślenia, w którym nie ma wyraźnego podziału na dziedziny: teatr, operę, film, taniec. - To, co najciekawsze w aktywności artystycznej jest najczęściej multimedialne, złożone z wielu dziedzin, nie poddaje się podziałom - zauważył.

Dlatego - jak ocenił minister - postulat, aby w ramach programów ministerialnych odrębnie traktować taniec, jest bardzo trudny do spełnienia. - To bardzo trudna rzecz, bo rozmaite środowiska bardzo często zwracają się do mnie, aby właśnie zakończyć z takimi podziałami, aby można było łączyć przedsięwzięcia z różnych dziedzin równocześnie - podkreślił.

- Kultura nie potrzebuje ram i ograniczeń, ciasnych szufladek - powiedział Zdrojewski.

Próbą realizacji sformułowanych postulatów ma się zająć się Instytut Muzyki i Tańca, powołany w 2010 r. przez Zdrojewskiego.

Kongres zakończył się w Międzynarodowym Dniu Tańca, który przypada 29 kwietnia. Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta przygotowuje orędzie. W 2011 roku przesłanie ogłosiła choreograf Anne Teresa De Keersmaeker. "Myślę, że taniec jest celebracją tego, co czyni nas ludźmi. (...) Dla mnie taniec to sposób myślenia. Taniec pozwala nam ucieleśnić najbardziej abstrakcyjne idee, odsłaniając to, czego nie widzimy, czego nie potrafimy nazwać" - napisała.

Kongres zorganizowały Instytut Muzyki i Tańca - wraz z Fundacją Ciało/Umysł.

(-)
PAP
30 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia