Aktor – czyli kto?

"Zawód: aktor" - aut. Jacek Wakar - Wydawnictwo Czerwone i Czarne Sp. z o. o

Każdy z nas kiedyś pragnąłby stać się bohaterem albo artystą. Najbardziej popularne wśród dziecięcych marzeń były pragnienia o zostaniu: strażakiem, rycerzem, piosenkarzem i ... aktorem. To chyba najczęstsze odpowiedzi wśród małych marzycieli. „Zawód aktor" to książka autorstwa Jacka Wakara, w której znalazło się piętnaście wywiadów z wybranymi czołowymi aktorami sceny kinowej i teatralnej w Polsce.

Są to: Kot, Kulesza, Jakubik, Chyra, Ostaszewska, Janda, Braciak, Woronowicz, Szyc, Adamczyk, Lubaszenko, Bielenia, Kożuchowska, Karolak, Kolak. Dzieło to potwierdza i podważa marzenie o pięknej pracy. W ludzkich głowach, na myśl o byciu aktorem, rodzi się wiele superlatyw. Sława, pieniądze, kariera, uwielbienie, fani, brak nudy i ciągła przygoda – to wszystko jest jedną stroną medalu. Jak wygląda druga? Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że jest to zawód, który wymaga od aktora ciężkiej pracy.

Odnoszę wrażenie, że aktorzy często są postrzegani jako grupa „nadludzka". Z jednej strony sztuka często wykracza poza „możliwości" tego świata, ale tym samym nie przekształca swoich twórców i odtwórców w bóstwa. Jednak nie można nie zgodzić się z tym, że aktorzy nie są wyjątkowi z samego faktu pełnienia funkcji, jakie niesie za sobą zawód – aktor. Człowiek od zawsze potrzebował źródła inspiracji, motywacji i kogoś kto będzie idolem. Nie chcę przez to sugerować, że każdy bez wyjątku na ziemi ma wybraną taką postać właśnie wśród grupy aktorów, ale jestem przekonana, że znalazłaby się naprawdę spora część populacji, która mogłaby to potwierdzić. Oglądając artystów grających na scenie, czy w filmie, możemy tylko domyślać się, które elementy są jedynie kreacją postaci, a które faktyczną cechą aktora.

W wywiadach można uszczknąć choć kawałek tego realnego świata naszych idoli, dowiedzieć się co myślą – nie jako bohater filmu, ale człowiek należący do społeczeństwa. We wprowadzeniu do książki, autor zaznacza, że jego rozmówcy są na różnych etapach zawodowej drogi, ale mają już w aktorstwie swoją silną pozycję. Jacek Wakar podkreśla również, że wszystkim rozmowom „towarzyszyła" pandemia, ale nie nazwałby tego „zapiskami z czasów pandemii". Jednak w tym przypadku ciężko pozbyć się wrażenia, że temat ten nieustannie pojawia się w rozmowach. Bez wątpienia wyróżniającym się nazwiskiem wśród wybranych aktorów był Bartosz Bielenia, który niedawno dopiero wystartował ze swoją karierą, a już odniósł wielki sukces. W tej rozmowie aktor uchylił rąbka tajemnicy dotyczących rozdania Oscarów.

Okazuje się, że aktorzy również mają swoich idolów – artysta wspomniał, że udało mu się przybić piątkę z Quentinem Tarantino. Niezwykle poruszające w tej książce są wypowiedzi Agaty Kuleszy, która uświadamia czytelnikom, że każda trudna rola zagrana przez aktora bardzo często staje się jego nową częścią. „Zdarza się, że zapominam, że w czymś zagrałam, a Różę mam zawsze schowaną gdzieś obok. Ona jest żywym człowiekiem w mojej pamięci i moim myśleniu." Z kolei Jacek Braciak przytacza nazwiska swoich przyjaciół, które również są znane z plakatów teatralnych czy filmowych i zaznacza, że przyjaźni się z nimi, dlatego, że są zwykłymi ludźmi.

Żeby poznać człowieka należy zacząć od rozmowy. Aktor też człowiek, więc warto zacząć od wywiadu.

Maria Krawczyk
Dziennik Teatralny Łódź
29 maja 2021
Książki
Zawód: aktor
Portrety
Jacek Wakar

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia