Aktorzy z zespołem Downa i autyzmem „trollują" szkoły

To zdarzenie teatralne zaprojektowane do grania w zwykłej, szkolnej klasie.

Teatr 21 przygotowuje spektakl dla uczniów klas I-III pt. „Trolle". Aktorzy tej warszawskiej grupy teatralnej - osoby z zespołem Downa i autyzmem - wcielają się w rolę mitycznych stworzeń, które postanawiają odwiedzić dzieci w ich szkolnych klasach. Pierwsze spektakle dla młodych uczniów odbędą się w Szkole Podstawowej nr 373 im. Jana Paderewskiego w Warszawie 26 i 27 września 2019 roku oraz na konferencji „Szkoła oswajania" w dniach 28 i 29 września 2019 roku.

Najnowszy spektakl Teatru 21 pt. „Trolle" dedykowany jest młodym widzom - uczniom klas I-III szkoły podstawowej. To zdarzenie teatralne zaprojektowane do grania w zwykłej, szkolnej klasie.

„To nie przypadek, że wybraliśmy szkoły. To nasza bardzo świadoma decyzja. Jestem zdania, że przestrzeń szkoły potrzebuje dzisiaj artystów, w tym aktorów Teatru 21 - z ich wyobraźnią, kreatywnością, odwagą, z dodatkowym chromosomem. Szkoła to przestrzeń, w której porządek, relacje, posłuszeństwo ustawione są symbolicznie w rzędy ławek i krzeseł. Dla nas szkoła to przestrzeń wspólna, pole relacji, spotkań z innymi. Chcemy (przynajmniej na chwilę) ten system nieco przemeblować, przewietrzyć. Pragniemy powołać sytuację, która pokaże, jaki potencjał kryje w sobie klasa rozumiana zarówno jako grupa młodych ludzi jak i przestrzeń" - mówi przed premierą Justyna Sobczyk - reżyserka spektaklu oraz dyrektor artystyczna Teatru 21.

Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty dla uczniów prowadzone przez pedagogów teatru oraz aktorów Teatru 21. Ich celem będzie zebranie przemyśleń, doświadczeń i emocji towarzyszących temu niecodziennemu wydarzeniu jakim jest spotkanie z trollami.

„Trollowanie rozumiemy jako zabawę porządkiem, który nierzadko unieruchamia. Zależy nam na tym, żeby zarówno uczniowie jak i nauczyciele nie zamknęli się w klasie i w sobie." - dodaje reżyserka spektaklu.

Wszystkie chętne szkoły, które chciałyby gościć u siebie spektakl „Trolle" zachęcamy do kontaktu na adres szkoly@teatr21.pl.

Spektakl „Trolle" powstaje się w ramach nowego sezonu Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej: Downtown zatytułowanego "GAP SIĘ!". Teatr 21, od lat pracuje na scenie z „obrazami nie do przyjęcia" i w tym sensie świadomy wagi spojrzenia, które obdarza uwagą i nie ucieka od niechcianych widoków, zajmie się w najnowszym sezonie mechanizmami patrzenia, powodami widzenia i niewidzenia. W cyklu działań pod hasłem „GAP SIĘ!" pojawią się m.in. wykłady, warsztaty, próby otwarte, pokazy performansów, wystawy. Szczegóły programu "GAP SIĘ!" już wkrótce na stronie internetowej http://teatr21.pl

„Trolle" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz m.st. Warszawy oraz wsparte przez Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS.

Jakub Drzewiecki
Materiał Fundacji
25 września 2019
Portrety
Justyna Sobczyk

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia