Aktualne oblicze polskiego teatru lalek

30. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu

XXX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek rozpocznie się 2 października 2021. W ciągu siedmiu festiwalowych dni odbędzie się aż 50 wydarzeń.

OFTL to festiwal o blisko już 60-letniej historii (pierwszy odbył się w 1962 roku), impreza ważna dla całego środowiska lalkarskiego w Polsce.

- Staramy się pokazać aktualne oblicze polskiego teatru lalek. Sceny lalkowe bardzo zabiegają o udział w tym prestiżowym wydarzeniu. W tym roku teatry z całej Polski chciały pokazać aż 48 przedstawień -mówi Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

Rada Artystyczna wybrała do udziału w konkursie 11 przestawień. Zobaczymy teatry z Poznania (Ja.Bałwan), Wałbrzycha (13 bajek z królestwa Lailonii), Wrocławia (Jaki ten świat jest wielki!; Ile żab waży Księżyc), Białegostoku (Piaskownica), Legnicy (Kopako-nan - opowieść o kobiecie foce), Warszawy (Ludzie/psy; Robot), Bielska-Białej (Augu-stus), Olsztyna (Żółtoniebieski) i Opola (Wielkie mi Coś). Większość z nich pokaże przedstawienia dla dzieci (nawet dla 1,5-rocznych maluchów), ale są też spektakle dla młodzieży i dorosłych.

OFTL to także imprezy towarzyszące. W sumie opolscy teatromani będą mogli uczestniczyć w aż 50 wydarzeniach.

We współpracy z Centrum Sztuki Dziecka przygotowano debatę o współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Odbędą się spotkania z Beniaminem Bukowskim autorem „Miasta" i Aleksandrą Zielińską sztuki „Mary, łowczyni skamielin".

Odbędą się dwie wystawy. W Miejskiej Bibliotece Publicznej zobaczymy projekty, lalki i instalacje z Katedry Scenografii wrocławskiej ASP. W Rynku otwarta zostanie wystawa dokumentująca festiwalu teatrów lalek w Opolu - znajdą się na niej zdjęcia z przedstawień dotychczasowych laureatów oraz tegorocznych prezentacji.

W Aneksie Galerii Sztuki Współczesnej będzie wystawa „Urwij się". Kilkanaście drewnianych krzyżaków marionetkowych o różnej wielkości i różnej skali skomplikowania - służących do podtrzymania na żyłkach marionetkowych lalek - stoi pustych, a ich sznurki i żyłki zwisają samotnie. Lalki „urwały się" z wystawy i wyruszyły w miasto, by intrygować przechodniów w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach. Instalacja została przygotowana przez arty-stów-plastyków, modelatorów z pracowni plastycznej opolskiego teatru.

- Zależy nam, by nasz festiwal oddawał też głos młodym lalkarzom. Tradycyjnie zapraszamy ich do Opola. Tym razem będą to studenci dwóch Akademii Teatralnych, którzy pokażą swoje prace i wezmą udział w debacie o współczesnym teatrze lalek - mówi Krystian Kobyłka.

Na zakończenie festiwalu piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewa Maja Kleszcz.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
30 września 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia