Alternatywna wizja nowej generacji w operowym klasyku Mozarta

"Czarodziejski flet" - reż. Sjaron Minailo - Teatr Wielki w Poznaniu

Śmierć praojca pozostawia mityczną społeczność rozdartą między dwiema radykalnymi frakcjami. Pojawienie się księcia Tamino wyzwala nową energię w zastygłych strukturach i budzi nadzieję na odnalezienie balansu pomiędzy siłami światła i ciemności. Wiedziony miłością do Paminy, młody książę wkracza na drogę rytualnych prób i symbolicznych obrzędów na pograniczu snu i rzeczywistości.

Czym jest ambicja jednostki w obliczu tradycji? Co jest alternatywą w wyborze pomiędzy dwoma skrajnościami? I czy nowej generacji uda się wyzwolić z mechanizmów zainstalowanych przez ich przodków?

Od baśniowej struktury teatru ludowego przez wolnomularską symbolikę aż po traktat alchemiczny - Czarodziejski flet łączy różnorodne gatunki, estetyki i odniesienia kulturowe. Skomponowana w okresie wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej śpiewogra W. A. Mozarta na stałe zainstalowała się wśród najpopularniejszych tytułów operowych wszech czasów. W nowej inscenizacji dla Poznańskiej Opery, performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje Czarodziejski flet jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów.

Poetycka estetyka spektaklu jest zainspirowana sztukami wizualnymi i rytualną choreografią. Specjalnie na potrzeby Poznańskiej premiery, kompozycja została wzbogacona nowymi tekstami mówionymi w języku polskim. Orkiestra Poznańskiej Opery wskrzesza wszystkie muzyczne barwy mistrzowskiej partytury Mozarta pod batutą maestro Gabriela Chmury.
Krystian Lada, dramaturg

(-)
Materiał Opery
3 czerwca 2017
Portrety
Sjaron Minailo

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...