Ambitne plany Teatru im. Kochanowskiego w Opolu

szykuja aż dziewięć premier

Aż dziewięć premier szykuje się na naszej scenie dramatycznej po wakacjach. W repertuarze na najbliższy rok znajdzie się głównie wielka klasyka Reżyserować będzie m.in. Maja Kleczewska, Krzysztof Garbaczewski i Anna Smolar.

Po wakacyjnej przerwie Teatr Kochanowskiego zainauguruje nowy sezon kontynuacją farsowego bitu Raya Cooneya, czyli sztuką "Mayday 2". Pierwsza odsłona przygód taksówkarza-bigamisty już po pięciu tygodniach od premiery miała 3 tysiące widzów, w czym zasługa nie tylko genialnego tekstu, ale też rewelacyjnej obsady z Leszkiem Malcem w roli głównej. Realizatorzy postanowili więc pójść za ciosem, tym bardziej że sztuka od lat nie schodzi z teatralnych afiszy w Polsce i na świecie. Ponownie rzecz reżyserować będzie Tomasz Konina, a premiera już 15 września. 

W październiku kolejny komediowy hit z najwyższej półki - "Kwartet" Ronalda Harwooda. Cztery wielkie gwiazdy opery dożywające swych dni w domu spokojnej starości, na propozycję dyrekcji przygotowują swój popisowy kwartet z Rigoletta Verdiego. Ożywają wspomnienia, namiętności, konflikty. Ten tekst przeznaczony jest dla wielkich osobowości aktorskich. Zagrają m.in. Ewa Wyszomirska, Waldemar Kotas i Jacek Dzisiewicz, wszyscy świętujący cztery dekady pracy na scenie. Sztukę wyreżyseruje Marcin Sosnowski.

Maja Kleczewska, której nazwisko rozsławił w całej Polsce przed ośmioma laty opolski "Makbet", po raz kolejny wróci na scenę Kochanowskiego. Tym razem wyreżyseruje przedstawienie "Bracia i siostry". Będzie to - dokonana wspólnie z Łukaszem Chotkowskim - adaptacja "Braci Karamazow" Dostojewskiego, "Trzech sióstr" Czechowa i "Na dnie" Gorkiego. - Ta literatura odsłania dla nas wciąż żywy, realny szczególnie w XXI wieku, lęk przed światem, gdzie problemem nie jest brak odpowiedzi na pytania: dlaczego i po co? Problemem jest brak pytań - twierdzą autorzy.

Molier już dawno nie gościł na opolskiej scenie. Czas na jego powrót. Sprawi to Anna Smolar ("Aktorzy prowincjonalni", "Bullerbyn"), która zastanowi się, czym jest dzisiaj kategoria "świętoszkowatości" na ile wymyka się kontekstom obyczajowym i staje jednym ze sposobów istnienia i funkcjonowania narcystycznej osobowości naszych czasów.

Paweł Świątek (w minionym sezonie zadebiutował trzema jednoaktówkami Becketta) na wiosnę wyreżyseruje "Dżumę" wg Camusa, a sezon zakończą kultowe dla wielu generacji "Opowieści z Narnii". Reżyser Tomasz Konina zapowiada je jako największą inscenizację w dziejach Teatru Kochanowskiego. Będzie to zarazem pierwsza realizacja tego tekstu na polskiej scenie.

Jeszcze bardziej imponująco zapowiada się jesień przyszłego roku. Kolejny sezon otworzy rzadko grany obecnie "Peer Gynt" Ibsena Ponownie pojawi się w Opolu Maja Kleczewska, która tym razem wystawi "Medeę". Będzie to instalacja teatralna oparta na tekstach Eurypidesa Seneki i Heinera Mullera, opowiadająca o tych, którzy doświadczyli odrzucenia i wykluczenia

 Admiratorów niezwykłej wyobraźni Krzysztofa Garbaczewskiego ucieszy zapewne zapowiedź, że młody reżyser bierze się do arcydzieła. Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu".

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
7 lipca 2012

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia