Amelka zaprasza do teatru!
"Amelka, Bóbr i Król na dachu" - reż. Lucyna Sypniewska - Teatr Lalek BanialukaMiniony rok był wyjątkowo trudny nie tylko dla naszego teatru. Pandemia, lockdowny, zamknięcie scen wszystkich teatrów w Polsce, częściowe przeniesienie działalności artystycznej do sieci, odwoływanie spektakli i wiecznie przekładane lub całkowicie odwoływane premiery.
Ciągłe alerty covidowe i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, to główny temat naszego codziennego życia, który każdego dnia wystawiał teatry na wielką próbę przetrwania. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że wreszcie możemy dla Państwa grać. Cieszy nas fakt, że ponowne uruchomienie instytucji kultury i naszego teatru zaowocowało tak dużym zainteresowaniem i bilety sprzedają się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Jest to dla nas dowód, że publiczność naszego teatru o nas nie zapomniała, a latami budowana więź okazała się trwała. Cieszy nas również fakt, że w najbliższy weekend 20 i 21 lutego możemy zaprezentować nasz najnowszy spektakl Amelka, Bóbr i Król na dachu w reżyserii Lucyny Sypniewskiej, którego premiera zamknięta (tylko dla pracowników teatru) odbyła się 11 grudnia 2020 roku. Warto wspomnieć, że termin premiery był przenoszony dwukrotnie w nadziei, ze będziemy mogli zaprezentować nasze przedstawienie najmłodszym widzom. Marzenia o wspólnym uczestniczeniu w premierze jednak się nie zrealizowały. Dlatego teraz postanowiliśmy zaprezentować tę wyjątkowo pogodną opowieść oficjalnie, ciesząc się, że widownie teatru zapełni po brzegi wytęskniona publiczność. Żyjemy nadzieją, że zostają Państwo z nami już na zawsze a najbliższa premiera okaże się spełnieniem Waszych artystycznych pragnień.
O czym jest nasze nowe przedstawienie? O życiu Amelki, które nie jest różowe. Mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu, jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje, by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce swoją prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający ją świat.
Amelka, Bóbr i Król na dachu to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler. Konstrukcja opowieści bazuje na monomicie opisanym przez Josepha Campbella w książce Bohater o tysiącu twarzy. Historia Amelki odzwierciedla uniwersalną we wszystkich kulturach podróż bohatera. Dzięki jej konstrukcji rozumiemy, przeżywamy i podążamy za opowieścią intuicyjnie. Z pewnością żaden z widzów nie przejdzie obok tego spektaklu obojętnie.
Przebieg fabularny przedstawienia uzupełnia hipnotyzująca i magnetyczna scenografia, która kreuje niezwykły świat. Scenografka Anna Chadaj, wraz z banialukowymi rzemieślnikami przenosi widza w sam środek Szepczącego Lasu. Feeria barw, niekonwencjonalnych materiałów (w tym z recyclingu, które wzmacniają ekologiczny wymiar opowieści) stają się atutem spektaklu na równi z aktorskimi kreacjami. Zastanawiamy się, która z postaci najbardziej spodoba się fanom naszego teatru?
W spektaklu występują: Małgorzata Bulska (Pani Fryga, Grzyb, Pokrzywa) Katarzyna Pohl (Mruksa, Wróżka Lulejka, Sowa), Barbara Rau (Gruszka), Dagmara Włoszek-Rabska (Amelka), Adam Milewski (Bóbr), Radosław Sadowski (Dynia), Piotr Tomaszewski (Król), Tomasz Sylwestrzak (Tajny Radca).
Reżyserka Lucyna Sypniewska ponownie udowadnia, że jej współpraca z wielokrotnie nagradzanym kompozytorem Krzysztofem Maciejowskim przynosi rewelacyjne rezultaty. Niechybnie piosenki ze spektaklu będą nucone przez widzów jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny.
Przedstawienie jest z pewnością znakomitą propozycją, by oderwać się od trudnej rzeczywistości. Nie możemy się już doczekać, kiedy spektakl zobaczą najmłodsi. Amelka, Bóbr i stary Król będzie gotowa zaraz po zniesieniu pandemicznych ograniczeń.
Najbliższe spektakle:
20 lutego godz. 17:00 PREMIERA
21 lutego, godz. 11:00
21 luty godz. 17:00 PREMIERA