Andrzej Dziuk i Katarzyna Minkowska laureatami

11. Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” - 2024 r.

Dyrektor Teatru im. Witkacego w Zakopanem Andrzej Dziuk odebrał w poniedziałek w Warszawie nagrodę im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru". Laureatką wyróżnienia „Złoty Prolog" 2024 została twórczyni teatralna Katarzyna Minkowska.

"W latach 80., kiedy byłem studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, wszystkie oczy skierowane były na Zakopane, ponieważ powstało tam coś innego, autonomicznego, autorskiego, a jednocześnie bliskiego widzom i lokalnej społeczności. Patrzyliśmy jak rodzi się nowy, innowacyjny, wysoce artystyczny ośrodek kultury. Patrzyliśmy i inspirowaliśmy się" - powiedział w laudacji na cześć Andrzeja Dziuka ubiegłoroczny laureat Nagrodę im. Zygmunta Hübnera, dyrektor krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

Przypomniał, że "w roku 1990 Teatr Witkacego i Andrzej Dziuk byli już legendą". "Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza szybko stał się fenomenem. Pomimo że stawiał na sztukę wysoką, na metafizykę, zamiast na farsę i publicystykę - to nie był małym teatrem offowym. Nie był też zamkniętym ośrodkiem laboratorium, a teatrem otwartym, rozmawiającym z widzem i częstującym go herbatą" - wyjaśnił autor laudacji.

"Dzisiaj Nagroda ta trafia w ręce dyrektora, reżysera, scenografa, osobnego twórcy, który cały czas poszukuje. Znajduje nowe szlaki, nowe formy i tematy, a jednocześnie pozostaje wierny swojemu stylowi pisma, językowi teatralnemu, który sprawia, że oglądając spektakl, wiemy, że stworzył go właśnie On - Andrzej Dziuk" - podkreślił Krzysztof Głuchowski.

Odbierając Nagrodę dyrektor Teatru Witkacego przypomniał, że "jako student Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie miał i radość, i przyjemność poznać i w pewnym sensie pracować z panem Zygmuntem Hübnerem". "Byłem bowiem asystentem przy realizacji +Orestei+ Ajschylosa w Starym Teatrze w Krakowie" - powiedział.

"Dla pana Zygmunta Hübnera bardzo ważne było - jak o tym pisał - aby tworzyć teatr nieobojętny; teatr, który się wtrąca" - mówił. "Myślę, że to jest okazja, żeby panu Zygmuntowi podziękować. Dziękuję panie Zygmuncie za lekcję pokory i za lekcję szacunku do czegoś, co się kiedyś nazywało rzemiosłem" - zaznaczył dyrektor Teatru w Zakopanem.

"Bardzo kocham teatr, dlatego, że jest żywy, a żywy to znaczy ułomny, kruchy, przemijający, śmiertelny - tak, jak każda żywa istota" - podkreślił Andrzej Dziuk, dodając, że "tę piękną nagrodę dedykuje kochanemu zespołowi Teatru Witkacego".

Obok nagrody finansowej, laureat odebrał z rąk prezesa Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera Jana Buchwalda honorowy dyplom, a członek Rady Fundacji, reżyser Wojciech Adamczyk wręczył mu rzeźbę dłuta Jana Wojciechowskiego, która przedstawia autorską interpretację wizerunku Zygmunta Hübnera

Organizatorzy uroczystości przypomnieli, że "Nagroda Człowiek Teatru została ustanowiona przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować". "Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności" - podkreślił Jan Buchwald.

Jak wyjaśnił, "nagroda ma na celu promować ludzi podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako dyrektor, artysta i autor; zwrócić społeczną uwagę na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej; przywrócić sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość; propagować kryteria oceny pozycji artysty, mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości".

Andrzej Dziuk to reżyser teatralny, współzałożyciel (od 24 lutego 1985 r.) oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Witkacego w Zakopanem, "którego historię buduje wraz z zespołem od blisko 40 lat, łącząc lokalność działania z istotną obecnością na mapie kulturalnej kraju". "W ubiegłym roku doprowadził do otwarcia Sceny Atelier, która umożliwi prowadzenie oferty kulturalnej polegającej na warsztatach dla dzieci i młodzieży – teatralnych, muzycznych, plastycznych, ruchowych, ale także spotkań z psychologami, socjologami, filozofami, podróżnikami i artystami" - przypomniano w informacji o artyście.

W skład Kapituły Nagrody "Człowiek Teatru", którą przyznano po raz jedenasty, weszli członkowie Rady Fundacji oraz laureaci poprzednich edycji tego wyróżnienia: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Dorota Buchwald, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner–Wojciechowska, Krystyna Janda, Piotr Cieplak, Jan Englert, Janusz Gajos, Jacek Głomb, Krzysztof Głuchowski, Kazimierz Kaczor, Jacek Sieradzki, Allan Starski, Tomasz Rodowicz i Robert Talarczyk.

Rada Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera po raz piąty przyznała również Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera "Złoty Prolog", "dla twórcy/twórczyni teatru na początku drogi, który w ocenie Fundacji w swoim działaniu realizuje ideały Patrona". Jego laureatką została reżyserka i scenografka teatralna, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Katarzyna Minkowska.

Honorowy dyplom z podpisami członków Rady Fundacji wręczył młodej artystce prezes Jan Buchwald. Z rąk reżysera Wojciecha Adamczyka odebrała pudełeczko z jednym gramem czystego złota.

Przypomniano, że "Katarzyna Minkowska, jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia, debiutowała w TR Warszawa w 2020 r. spektaklem Stream – opowieścią o cyfrowej e-generacji, dla której wirtualna przestrzeń staje się ważniejsza od życia".

W trakcie studiów w Akademii Teatralnej w Warszawie była beneficjentką stypendium Młoda Polska. "Zrealizowała kilkanaście spektakli (m.in. Judasz. Laboratorium Epifanii, Stream, Cudzoziemka, Mój rok relaksu i odpoczynku, Zanim stopnieje śnieg w 2024 r. w TR Warszawa), wysoko ocenianych przez krytykę i publiczność, w których poważnie i wrażliwie poszukuje najszerzej rozumianego sensu" - napisano o artystce. Przypomniano, iż "Minkowska mówi o sobie, że uprawia teatr, który jest dość emocjonalny i można powiedzieć, iż w pewnym sensie staromodny".

Współfundatorem Nagrody i Wyróżnienia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a mecenasem uroczystości ich wręczenia Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.

Honorowy patronat nad uroczystością objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Grzegorz Janikowski
Kurier PAP
26 marca 2024

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...