Antropologia intymności

o projekcie "Tenderline"

"Tenderline" jest projektem, który łączy ze sobą wiele działań i technik jak taniec, performans oraz film. Punktem początkowym była podróż tancerza, performera Tomasza Foltyna do Stanów Zjednoczonych. Skupienie się na uchwyceniu stanów świadomości w danej przestrzeni przekształciło się w badanie intymności.

Powstający film Tenderline (http://www.indiegogo.com/tenderlinefilm) funkcjonuje jako jedno z kłączy projektu artystyczno-badawczego. Punktem wyjścia była podróż Tomasz Foltyna do Stanów Zjednoczonych. Wysyłane przez niego listy do znajomych, były swoistego rodzaju pocztówkami z określonych stanów świadomości. Próbowały uchwycić proces przemiany i rozwój tancerza w nowym przestrzeni i sytuacji. Podczas performansu nazwanego Performance solo by Tommy d' Polok, który odbył się w kwietniu 2012 roku uczestnicy czytają kawałki listów, podczas gdy wykonawca tańczy. Intymny, niekiedy przesadzony w emocjonalności ton staje się ramą, która pozwala przypomnieć sobie dany stan. Wykonawca nie dystansuje się wobec swoich listów, lecz próbuje jeszcze raz je przeżyć. Performans staje się procesem reminiscencji, w której uczestniczą widzowie. Punktem końcowym był pokaz etiudy z powstającego filmy Tenderline.

Tenderline jest projektem, który anektuje film, performans i taniec, aby badać intymność. Powstał pod koniec roku 2011, kiedy Tomasz spotkał Melecio Estrella i Jadą Sirkin. Dzienniki z podróży stanowiły punkt wyjściowy projektu, w którym taniec funkcjonuje jako sposób badania przestrzeni. Poszukiwanie drugiej osoby i siebie w danej przestrzeni jest procesem, któremu towarzyszy kamera. Podczas pokazywanej etiudy z filmu można zobaczyć tańczących dwóch mężczyzn, który związani są ze sobą jedynie niebieskim, rozciągliwym materiałem. Bliskość i zaplątanie w materiale kieruje ruchami, a wszystkiemu towarzyszy dźwięk gitary oraz głos z offu powtarzający „where are you?". Przypomina to obserwację, podglądanie dwóch osób w intymnej sytuacji. Początkowo obcy, metaliczny głos okazuje się kolejnym uczestnikiem działań, próbującym wyrazić pragnienia i poszukiwania.

Intymność staje się aktywnym działaniem wobec wszystkiego, co zewnętrzne. Zaproszeniem, zbliżeniem do każdej osoby, ale również przestrzeni. Podczas performansu w MOCAKu podczas wystawy No Budget Show 4, w czerwcu 2012 performer połączył film z performasem. Powtarzał „where are you?" poruszając się wśród widowni, zbliżając się do osób i próbując wyznaczyć przestrzeń intymną miejsca publicznego. Próba polaczenia sytuacji intymnej z publiczną zmienia perspektywę na sposób funkcjonowania człowieka w przestrzeni. Relację nie tylko nawiązuje się z drugą osobą ale również przedmiotem, budynkiem. Intymność jest cienką przesłoną pomiędzy wszystkim, co zewnętrze a odbiorcą. Staje się reakcją na otoczenie służące wyznaczeniu „tu i teraz" podczas codziennego funkcjonowania. Film Tenderline stanowiący cześć działań w projekcie skupia się na Tomaszu i jego podróży, w której taniec staje się narzędziem antropologicznym pozwalającym uchwycić coś tak delikatnego jak intymność.

Projekt Tenderline

https://vimeo.com/56884986
https://www.facebook.com/tenderlinefilm?fref=ts

Tomasz Foltyn – Polska, urodzony w 1986 r., scenarzysta, performer i reżyser Tenderline. Niezależny performer, inicjator, artysta improwizator, podróżnik. Jest również antropologiem kultury i badaczem performance'u i somatyki. Aktualnie pracuje nad Tenderline w Buenos Aires.

Jada Sirkin – Argentyna, urodzony w 1982 r. , scenarzysta, operator kamery reżyser Tenderline, filmoznwaca, pisarz, muzyk, tancerz, aktor. Mieszka i pracyje w Buenos Aireshttp://www.jadasirkin.com

Justyna Stasiowska
dla Dzienika Teatralnego
13 lutego 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...