Archeolodzy odkryli fundamenty XVIII-wiecznej opery

Pa­ła­c Bra­nic­kich w Bia­łym­sto­ku

Fun­da­men­ty XVIII-wiecz­ne­go opern­haus, czyli opery przy Pa­ła­cu Bra­nic­kich w Bia­łym­sto­ku od­kry­li dzi­siaj ar­che­olo­dzy z Mu­zeum Pod­la­skie­go. Ar­che­olo­dzy będą szu­kać też m.in. wej­ścia do dol­ne­go ogro­du i linii brze­go­wej ka­na­łu.

Ba­ro­ko­wy Pałac Bra­nic­kich jest wi­zy­tów­ką mia­sta. Kilka lat temu mia­sto za­koń­czy­ło re­wa­lo­ry­za­cję dzie­dziń­ca wstęp­ne­go, od­two­rzo­no fon­tan­ny, pa­wi­lon pod Orłem i usta­wio­no po re­no­wa­cji rzeź­by w ale­jach. Obec­ne prace ar­che­olo­gicz­ne w tzw. dol­nym ogro­dzie, to ko­lej­ny etap prac zmie­rza­ją­cych do re­wa­lo­ry­za­cji ca­łe­go ze­spo­łu ogro­du Bra­nic­kich.

Prace w dol­nym ogro­dzie pro­wa­dzi Mu­zeum Pod­la­skie w Bia­łym­sto­ku. Kie­row­nicz­ka dzia­łu ar­che­olo­gii tej pla­ców­ki Ha­li­na Kar­kow­ska po­wie­dzia­ła, że w po­nie­dzia­łek roz­po­czę­li wy­ko­py w wy­zna­czo­nych miej­scach i już są pierw­sze efek­ty. Do­da­ła, że dwa wy­ko­py po­zwo­li­ły od­sło­nić fun­da­men­ty XVIII-wiecz­nej opery, ale na razie nie wia­do­mo, który to frag­ment bu­dyn­ku.

Opern­haus wy­bu­do­wa­no w 1763 roku przez het­ma­na Jana Kle­men­sa Bra­nic­kie­go, był to jeden z naj­bar­dziej zna­nych opern­haus w Pol­sce. Kar­wow­ska mó­wi­ła, że przy­jeż­dża­li tu ar­ty­ści nie tylko z Pol­ski, ale i całej Eu­ro­py.

Prace po­trwa­ją jesz­cze dwa ty­go­dnie. Kar­wow­ska po­wie­dzia­ła, że w son­da­żo­wych ba­da­niach ar­che­olo­dzy mają jesz­cze m.in. okre­ślić po­ło­że­nie opery, spraw­dzić pier­wot­ny za­sięg linii brze­go­wej ka­na­łu czy zna­leźć wej­ście do dol­ne­go ogro­du.

W ubie­głym roku pod­czas prac ar­che­olo­gicz­nych w ogro­dach Pa­ła­cu Bra­nic­kich od­kry­to m.in. fun­da­men­ty XVIII-wiecz­ne­go Pa­wi­lo­nu nad Ka­na­łem, zna­le­zio­no też po­zo­sta­ło­ści po rzeź­bach, które miały zdo­bić most nad ka­na­łem.

Wy­ni­ki tych prac mają pomóc w stwo­rze­niu spe­cy­fi­ka­cji do­ty­czą­cej prze­tar­gu na do­ku­men­ta­cję wy­ko­naw­czą re­wa­lo­ry­za­cji tego miej­sca. Wła­dze mia­sta na re­wa­lo­ry­za­cję dol­ne­go ogro­du chcą po­zy­skać środ­ki, jak przy po­przed­nim od­re­stau­ro­wa­niu, z fun­du­szy unij­nych.

Po­cząt­ki ze­spo­łu pa­ła­co­wo-ogro­do­we­go w Bia­łym­sto­ku się­ga­ją XVI wieku. Naj­więk­szą świet­ność miej­sce to osią­gnę­ło za cza­sów het­ma­na Jana Kle­men­sa Bra­nic­kie­go w XVIII wieku. Bia­ły­stok miał wtedy jeden z naj­pięk­niej­szych ogro­dów ba­ro­ko­wych w Pol­sce, a nawet w Eu­ro­pie.

Prace przy re­wa­lo­ry­za­cji Ogro­du Bra­nic­kich trwa­ją z prze­rwa­mi od końca lat 90. XX wieku.

(-)
(PAP)
12 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia