Archetyp Wolności i Zazula

Koncert inauguracyjny na wystawie malarstwa Ivana Marchuka pt. „Archetyp Wolności"

Koncert polsko - ukraińskiego zespołu Zazula specjalizującego się w technice „śpiewu białego" zainauguruje wystawę malarstwa Ivana Marchuka. Koncert uświetni ukraińska gwiazda aktorstwa i telewizji, Pani Daria Tregubova, która przybliży nam poezję uwielbianą przez samego Mistrza, Ivana Marchuka.

Zazula
Koncert inauguracyjny wystawy malarstwa Ivana Marchuka pt. „Archetyp Wolności"

Koncert polsko - ukraińskiego zespołu Zazula specjalizującego się w technice „śpiewu białego" zainauguruje wystawę malarstwa Ivana Marchuka. Koncert uświetni ukraińska gwiazda aktorstwa i telewizji, Pani Daria Tregubova, która przybliży nam poezję uwielbianą przez samego Mistrza, Ivana Marchuka.

Zazula – polsko-ukraiński zespół folkowy specjalizujący się w technice „śpiewu białego"; w swojej twórczości zespół sięga do korzeni muzyki ludowej krajów słowiańskich, w szczególności czerpiąc ze wspólnoty polskiego i ukraińskiego dziedzictwa kulturowego. Ideą, której hołduje zespół Zazula od samego początku jego istnienia jest budowanie mostów miedzy narodem polskim i ukraińskim.
Technika białego śpiewu sięga nie tylko do korzeni wokalnego wykonawstwa prostej muzyki ludu. Jej charakter przede wszystkim pobudza pierwotne instynkty, które łączą wszystkich odbiorców w nieświadomy sposób, pozwalając na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Dlatego połączenie takiej muzyki oraz obrazu, daje efekt niewspółmierny do tego jaki uzyskać można za pomocą tradycyjnych bądź rozrywkowych instrumentów muzycznych.

Muzyka jest naszą pasją. Pragniemy zachęcić Was do wzięcia udziału w przygodzie, jaką jest odkrywanie wielowiekowej spuścizny słowiańskich artystów ludowych. To także osobisty hołd i praca na rzecz pamięci o pieśniach naszych przodków.

W skład zespołu wchodzą: Anna Zagórska, Aleksandra Myczkowska-Ćwiek, Anna Kushnir, Magdalena Krakowiak, Karolina Włodarczyk oraz Anna Łukawska.

Ponadto, na pianinie gra aranżer zespołu Jarema Jarosiński, na gitarze elektrycznej Krzysztof Łochowicz, na gitarze basowej Paweł Bomert, na perkusji Wojciech Bylica, na saksofonie Marcin Świderski, na bandurze Olha Pylypiv.

Daria Tregubova – ukraińska prezenterka telewizyjna, aktorka, scenarzystka, producentka i reżyserka. Wieloletnia prowadząca jednego z najbardziej popularnych śniadaniowych programów w Ukrainie w telewizji „Inter" oraz show telewizyjnych „Wszystko będzie dobrze", „Bitwy wróżbitów", „W tym momencie rok później", „X-Factor". Laureatka wielu nagród, otrzymała tytuł najlepszej prezenterki telewizyjnej Ukrainy według magazynu EGO. Od 2018 roku prowadzi projekt poetycki „Dasha czyta", w którym wykonuje dzieła ukraińskich poetów – nagrania zdobyły miliony fanów na całym świecie. Koncerty „Dasha czyta", stanowiące bardzo nowoczesną formę kontaktu z widzem, 
cieszą się ogromną popularnością wśród widzów w każdym wieku.

Archetyp Wolności

„Archetyp Wolności" – to retrospektywna wystawa twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty. Zebrane na niej obrazy pochodzą z 15 różnych cykli, prezentujących różne wątki z bogatego dorobku tego malarza – od filozoficznego figuratywnego surrealizmu „Głosu mojej duszy" do abstrakcyjnego surrealizmu „Spojrzenia w nieskończoność". Znaczną część ekspozycji stanowią prace z cyklu „Pejzaż", tworzone przez Mistrza znaną już na całym świecie techniką plątanizmu, czyli przeplatanych dziesiątek i setek kilometrów cienkich linii, dających efekt „lśnienia" obrazów i hiperrealistycznego przedstawienia detali.

Krakowską wystawę Ivana Marchuka zorganizowała, wraz z Nowohuckim Centrum Kultury, Weronika Marczuk, wieloletnia promotorka twórczości artysty, od lat ambasadorka ukraińskiej kultury w Polsce. Otwarcie ekspozycji nastąpi, symbolicznie, 23 lutego 2023 roku – w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Słowo „Wolność" w tytule wystawy nie jest oczywiście przypadkowe. Ivan Marchuk całym swoim życiem i swoją twórczością walczył z sowiecką władzą, z ograniczaniem wolności w umysłach ludzi i w sztuce. To, co się wydarzyło rok temu, jest porykiwaniem zranionego przez Ukraińców rosyjskiego „niedźwiedzia". Tyle że dziś Marchuk już nie jest w mniejszości, na jego sile i odwadze wyrosło kilka pokoleń, które z bronią w ręku, w okopach walczą o wolność Naszą i Waszą.

„Archetyp Wolności" to także zagadnienie, wokół którego organizatorzy planują wywołać szeroką dyskusję: Czym dziś jest wolność? Dlaczego dążenie do wolności u jednych jest tak silne, a inni uważają je za niebezpieczne? Czy wolność jest tylko prawem, czy wartością wewnętrzną i czy musi być przeciwko czemuś? Jak można wolność wyrazić? Odpowiedź na te pytania będzie głównym zadaniem i celem konkursu „Archetyp Wolności 2023". Wyboru trzech najlepszych prac dokona kapituła, na czele której stanie sam Ivan Marchuk. Jego odręczny szkic otrzyma – poza nagrodą pieniężną – laureat pierwszego miejsca.

Szczegółowe zasady konkursu ogłoszone zostaną podczas konferencji prasowej poprzedzającej inaugurację wystawy w NCK. Będzie to również okazja spotkania dziennikarzy z Ivanem Marczukiem.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie otwarty dla szerokiej publiczności magiczny koncert na scenie NCK z udziałem artystów z Polski i Ukrainy, który zademonstrują m.in. ludowy biały śpiew oraz instrumentalne wersje znanych polsko-ukraińskich utworów muzycznych. Zaplanowano również recytację poezji, jaką uwielbia Ivan Marchuk. On sam będzie obecny na scenie i opowie o tym, co ma w sercu i co nas wszystkich dziś trapi najbardziej – Weronika Marczuk

Ivan Marchuk – urodził się w 1936 roku w miejscowości Moskaliwka w Galicji. Najbardziej znany współczesny ukraiński artysta, autor tysięcy dzieł sztuki, wynalazca techniki malarskiej nazwanej plątanizmem, jedyny Ukrainiec, którego nazwisko w 2007 roku znalazło się w rankingu „100 Współczesnych Geniuszy Świata" brytyjskiego dziennika „The Daily Telegraph". A przy tym człowiek niepokorny, zbuntowany, który w czasach sowieckich z powodu prześladowań ze strony KGB musiał emigrować za granicę. Jego niezwykła osobowość artystyczna kształtowała się przez całe życie. W swej twórczości bowiem wciąż przekraczał i przekracza kolejne granice – najpierw swojej rodzinnej wsi, a potem totalitarnego systemy, stając się artystą nie tylko znanym w całym świecie, ale też stale uczącym się i doskonalącym nowatorskie techniki malowania, które wykraczały poza większość obowiązujących stylów i kanonów. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy. Pierwsza w Polsce wystawa artysty została otwarta w warszawskiej Kordegardzie w lutym 2015 roku. W tym samym roku prezentował wystawę retrospektywną w Galerii CENTRUM Nowohuckiego Centrum Kultury.

Po wernisażu zapraszamy na koncert polsko-ukraińskiego zespół wokalno-instrumentalnego Zazula, który specjalizuje się w technice „śpiewu białego". Wydarzenie uświetni ukraińska gwiazda aktorstwa i telewizji – Daria Tregubova, która przybliży publiczności poezję uwielbianą przez samego Mistrza, Ivana Marchuka.

IVAN MARCHUK „Archetyp Wolności" - malarstwo
23 lutego – 19 marca 2023 r., Biała Galeria CENTRUM
wernisaż – 23 lutego (czwartek), g. 18.00
wstęp wolny

ZAZULA - koncert inauguracyjny wystawy malarstwa Ivana Marchuka pt. „Archetyp Wolności"
23 lutego (czwartek), g. 19.30, Scena NCK
bilety: 50/30 zł

 

Prowadzenie koncertu: Weronika Marczuk
23 lutego (czwartek), g. 19.30, Scena NCK
Zazula - polsko-ukraiński zespół folkowy śpiewający białym głosem
bilety: 50/30 zł

Magdalena Gajoch
Materiały Nowohuckiego Centrum Kultury
6 lutego 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia