Arkadiusz Walesiak najpopularniejszym aktorem Teatru Horzycy

Wilamy rozdane. Arkadiusz Walesiak najpopularniejszym aktorem Teatru Horzycy

Nauczyciel Sławomir Nawotka, właściciel piekarni Jarosław Zieliński odebrali Wilamy - przyznawane od 2001 r. przez toruński Teatru im. Wilama Horzycy przyjaciołom placówki. Natomiast Wilama dla najpopularniejszego aktora, którego wybiera publiczność w głosowaniu, otrzymał Arkadiusz Walesiak.

Okolicznościowa gala odbyła się w Teatrze Horzycy w piątek 8 lipca. Tym razem przyznano nagrody za rok 2019 - w poprzednich latach uroczystość nie mogła się odbyć z powodu obostrzeń sanitarnych wynikających z pandemii.

W piątek Wilamy Teatru Horzycy odebrali:

w kategorii Edukacja teatralna – Sławomir Nawotka, nauczyciel w IX Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu,
w kategorii Przyjaciel Teatru – Jarosław Zieliński, właściciel piekarni Polkorn z Ciechonika,
najpopularniejszy aktor – Arkadiusz Walesiak.

To niejedyna nagroda dla Arkadiusza Walesiaka - popularny aktor dodatkowo otrzymał wycieczkę dla dwóch osób od Aleksandra Wasilewskiego, prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific, oraz - już tradycyjnie dla zwycięzcy plebiscytu publiczności - rower od Tadeusza Kwiatkowskiego, właściciela salonu rowerowego przy Szosie Chełmińskiej.

To nie koniec wyróżnień.

Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali:

• Emilia Betlejewska - znana toruńska reżyserka, scenarzystka, pedagog, aktorka, projektantka scenografii, która w latach 1990-2019 prowadziła Teatr Lalek "Zaczarowany Świat" - sama wykonuje lalki i dekoracje, wyróżniona medalem Thorunium w 2017 r.

• Maria Kierzkowska - aktorka od 1989 r. związana z toruńskim teatrem,

• Jolanta Teska - aktorka, od 1987 r. w Teatrze Horzycy,

• Mieczysław Banasik - od 1991 roku w toruńskim teatrze.

Natomiast aktor toruńskiej sceny Paweł Kowalski otrzymał Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

W piątkowej gali uczestniczyli przedstawiciele samorządu: marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Wydarzenie uświetniła premiera spektaklu "Osiem kobiet", czarna komedia w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Wilamy

Dyrekcja Teatru Horzycy wręcza Wilamy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób włączyły się w działalność placówki - to wyraz wdzięczności oraz podkreślenie, jak istotna i ważna dla teatru jest współpraca ze wszystkimi, którym nieobojętny jest los, rozwój i poziom artystyczny toruńskiej sceny.

Po raz pierwszy nagrody Wilama wręczono w 2001 roku w trzech kategoriach: • Edukacja teatralna, • Przyjaciel teatru, • Mecenas teatru. Od 2002 roku wprowadzono czwartą kategorię: • Najpopularniejsza aktorka lub najpopularniejszy aktor Teatru im. Wilama Horzycy - tę nagrodę przyznaje publiczność, która wybiera w drodze głosowania swojego faworyta.

Raz na trzy lata teatr przyznaje specjalnego Wielkiego Wilama, którego otrzymuje osoba lub firma szczególnie hojnie wspierająca sztukę teatru.

Statuetka Wilama z brązu, kamienia i srebra przedstawia postać kłaniająca się przed kurtyną w świetle reflektora. Zaprojektował ją znany toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.


Gazeta Wyborcza Toruń
11 lipca 2022
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia