Artyści z całego świata

4. Europejski Stadion Kultury

Wystawy rzeźbiarska i fotograficzna, projekt Karpacki Tygiel Kulturowy, koncert Vitold Rek & East West Wind, łączący muzykę różnych narodów, to niektóre z wydarzeń pierwszego dnia 4. Europejskiego Stadionu Kultury. Impreza rozpoczęła się wczoraj.

Europejski Stadion Kultury (ESK) potrwa do niedzieli. Imprezę zainaugurowała prezentacja rzeźb młodych artystów - uczniów szkół plastycznych z Polski i Ukrainy, którzy od dwóch tygodni podczas pleneru rzeźbiarskiego "Rzeźbimy w Rzeszowie" tworzyli, pod opieką swoich nauczycieli, kompozycje rzeźbiarskie w drewnie i stali. Tegorocznym tematem pleneru był "Wolny człowiek". Młodzi twórcy inspirowali się w pracy dążeniami do wolności swoich krajów.

Wśród imprez pierwszego dnia ESK znalazł się jeszcze m.in. wernisaż wystawy fotografii artysty fotografika urodzonego w Gatczinie koło Petersburga - Aleksego Iutina wraz z pokazem multimedialnym. Na wystawie dotyczącej Teatru Polskiego na Ukrainie pokazane zostaną sceny teatralne i portrety. Iutin na stałe współpracuje z Polskim Teatrem we Lwowie, z redakcją Lwowskich Spotkań. Za swoje zasługi otrzymał honorowe odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

W programie pierwszego festiwalowego dnia znalazło się też m.in. polsko-ukraińskie Forum Młodych Bibliotekarzy "Bezgraniczna Biblioteka", warsztaty komiksu z Maćkiem Mazurem i Dominikiem Szcześniakiem, wernisaż wystawy książek polskich i ukraińskich "Literatura ponad granicami".

Największym wydarzeniem tegorocznego ESK będzie koncert główny, który odbędzie się dzisiaj na Stadionie Miejskim. Wzorem ubiegłorocznego koncertu przed festiwalową publicznością wystąpią w nietypowych duetach, tzw. kolektywach, artyści polscy i zagraniczni.

Jak poinformowała PAP Justyna Sokołowska z Urzędu Miasta Rzeszowa, organizatora ESK, we wszystkich wydarzeniach tegorocznego Stadionu weźmie udział łącznie 430 artystów z kilkunastu krajów świata: Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Izraela i Indii.

ESK w latach 2011-12 był realizowany w Rzeszowie w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. W tym roku ESK jest, po raz drugi, częścią większego projektu Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta - Rzeszów, Lublin i Białystok.

Tegoroczny projekt Wschód Kultury będzie miał trzy odsłony: w czerwcu w Rzeszowie odbędzie się Europejski Stadion Kultury, w lipcu planowane jest w Lublinie wydarzenie Inne Brzmienia Art & Music Festival, w sierpniu - Inny Wymiar w Białymstoku. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Projekt odbędzie się pod hasłem "Wschód Kultury gra dla Ukrainy". Jak zapewniają organizatorzy różne inicjatywy, jakie znajdą się w programie Wschodu Kultury będą symbolem poparcia dla jedności Ukrainy i jej dążeń do demokracji. "Celem jest przekazanie Europie, że środowisko polskiej kultury wspiera wysiłki naszych sąsiadów, by żyć w demokratycznym, wolnym i europejskim kraju" - napisano na oficjalnej stronie Wschodu Kultury.

Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublin.

(-)
(PAP)
27 czerwca 2014

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia