Atrakcje Ogrodów
11. Festiwal Ogrody Muzyczne w WarszawieNajwiększe atrakcje nadchodzącego, trzeciego tygodnia 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne to filmy o Krzysztofie Pendereckim, Henryku Tomaszewskim, opera "Trojanie" Hectora Berlioza, kawa z Piną Bausch i Chopin po cygańsku
3 sierpnia zaprezentowana zostanie postać wielkiego kompozytora - Krzysztofa Pendereckiego. Odbędą się projekcie dwóch filmów związanych z kompozytorem. Pierwszy, Rozmowy istotne: Krzysztof Penderecki zrealizowany przez Violettę Rotter-Kozerę to wywiad z artystą, przeplatany fragmentami dokumentu Krzysztofa Zanussiego Penderecki i materiałami archiwalnymi TVP. Drugi to niezwykła prezentacja oratorium Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy, skomponowanego z okazji jubileuszu 3000 lat istnienia miasta. Film muzyczny w reżyserii Jarosława Minkowicza pt. Siedem Bram Jerozolimy wyprodukowany przez TVP w 2008 r. to dzieło wyjątkowe, stanowiące połączenie koncertu Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego wykonanego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, z animacjami komputerowymi autorstwa Tomasza Bagińskiego. Zamierzeniem artystów Krzysztofa Pendereckiego i Tomasza Bagińskiego było, by poprzez ciekawą i nowoczesną oprawę graficzną i animację dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, którzy na co dzień w ogóle nie obcują z muzyką poważną. Film zdobył nagrodę festiwalu Złota Praga w 2009 roku.
Gościem wieczoru będzie Jarosław Minkowicz.
4 sierpnia organizatorzy przybliżą nam sylwetkę twórcy polskiego teatru pantomimy - Henryka Tomaszewskiego. Odbędzie się projekcja dokumentu "Henryk Tomaszewski. W poszukiwaniu Eurydyki" w reż. Tadeusza Żukowskiego. Henryk Tomaszewski był aktorem, tancerzem, mimem, choreografem i reżyserem. Poszukiwał nowych możliwości wyrazu, jakich nie znajdował ani w tańcu ani w teatrze słowa. Efektem jego poszukiwań stał się teatr ruchu - pantomima i powołany przez niego do życia, w 1958 r., Wrocławski Teatr Pantomimy, który z sukcesem funkcjonuje od ponad 50 lat. O dokonaniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy mówią w dokumencie Jerzy Koenig, Tadeusz Różewicz, Krystian Lupa, a także sam twórca i dyrektor słynnej placówki - Henryk Tomaszewski (1919-2001).
Gościem wieczoru będzie Elżbieta Pastecka - wykładowca, pedagog, krytyk i recenzent pantomimy i tańca.
5 i 6 sierpnia, przez dwa wieczory w Ogrodach Muzycznych pokazywana będzie rejestracja opery Hectora Berlioza "Trojanie". Publiczność festiwalowa zobaczy efekt pracy katalońskiej kompanii teatralnej La Fura dels Baus, z Carlusem Padrissą na czele, która stworzyła inscenizację nawiązującą do Gwiezdnych wojen George\'a Lucasa, połączyła galaktyczny konflikt zbrojny z wyobrażeń przyszłości rodem z lat osiemdziesiątych z największą i najsłynniejszą wojną starożytności. Wyzwaniem estetycznym dla realizatorów było umieszczenie akcji monumentalnej opery w świecie gry komputerowej - efektem stało się nowoczesne i dynamiczne widowisko, które docenili zarówno krytycy, jak i publiczność
Gościem wieczoru 5 sierpnia będzie Waldemar Dąbrowski - Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
7 sierpnia bohaterką wieczoru będzie zmarła w 2009 r. Pina Bausch. Wyświetlony zostanie film dokumentalny Kawa z Piną w reż. Lee Yanor z 2006 r. To wywiad z wielką tancerką i jednym z najwybitniejszych choreografów tańca XX w., a także film o niej, prezentujący fakty biograficzne, wspomnienia i doświadczenia choreografki. To portret kobiety pięknej, silnej, pełnej radości życia, której sztuka była przepełniona emocjami. Artystka o swojej pracy zwykła mówić "interesuje mnie nie tyle, jak ludzie się poruszają, lecz raczej, co nimi porusza". Twórczość Piny Bausch zachwycała i inspirowała wielu twórców, m. in. w 2002 Pedro Almodovar zaprosił artystkę do stworzenia choreografii do filmu Porozmawiaj z nią.
Gościem wieczoru będzie Aleksandra Rembowska - autorka książki "Teatr tańca Piny Bausch".
8 sierpnia w Ogrodach Muzycznych zagości muzyka na żywo. Wystąpi Chopin\'s Gipsy Orchestra w skład której wchodzą muzycy: Nils Henrik Asheim uznany norweski kompozytor i pianista oraz Gjertrud\'s Gipsy Orchestra - zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki folkowej w stylu gipsy, zapożyczając motywy z tradycji rosyjskiej, rumuńskiej, a przede wszystkim węgierskiej. Muzycy zaprezentują program "Mazurka - remaking Chopin" składający się z mazurków Fryderyka Chopina wykonanych w oryginalnych, cygańskich aranżacjach. Artyści na co dzień występujący jako Nils Henryk Asheim i Gjertrud\'s Gipsy Orchestra - specjalnie dla Festiwalu Ogrody Muzyczne zgodzili się wystąpić pod nazwą Chopin\'s Gipsy Orchestra.
Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej historii zgromadził prawie 400 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy, jednorazowo w namiocie festiwalowym zbiera się około 1200 osób. Co roku, w trakcie Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń - koncertów muzyki XIX i XX w., projekcji audiowizualnych oper, przedstawień baletowych oraz filmów dotyczących sztuki i kultury.