Atrakcje w nowej siedzibie

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Pojedynek autorów animacji, Teatr Sensacji Kobra i premierowy pokaz Teatru Telewizji. Artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach nie czekają na oficjalne otwarcie nowego budynku przy ul. Raciborskiej 50 zaplanowane na 9 października i już od 24 września zapraszają na darmowe pokazy, spotkanie i wystawę.

To największa inwestycja w 70-letniej historii szkoły w Katowicach (najpierw działała jako fila krakowskiej ASP). Po dwóch latach budowy i trzech latach przygotowań Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach wzbogaci się o nowy budynek usytuowany przy ul. Raciborskiej 50. Ze względu na swój kształt szybko został nazwany "nosorożcem". Jak bardzo był potrzebny dobrze obrazuje fakt, że nim oficjalnie rozpocznie działalność już odbyło się tu kilka wystaw, a od 24 września będzie tu bardzo filmowo i teatralnie.

To właśnie 24 września o godzinie 19.00 w sali kinowej rozpocznie się pojedynek Katowice vs Budapeszt, czyli pokaz animacji z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Sztuki i Dizajnu w Budapeszcie. Godzinny set krótkometrażowych filmów animowanych, autorstwa studentów obu uczelni, udowadnia że język animacji może być uniwersalnym środkiem wyrazu, ponad granicami i różnicami kulturowymi. To również wspaniały pokaz talentu i pomysłowości młodych twórców. Pokaz jest częścią festiwalu Ars Independent.

W piątek 25 września, od godziny 18.00 do 1.00 po północy, w ramach Katowickiej Nocy Galerii otwarta będzie wystawa SPACE FORMS, której autorem jest Eduard Ovčáček. To część projektu zatytułowanego "Codex Mundi", na który składa się cykl czterech wystaw podporządkowanych rozważaniom na temat istoty tworzenia sztuki rozumianej jako nieustanne podejmowanie próby opisania i dekonstrukcji praw porządkujących wszechświat i rzeczywistość, w której żyjemy.

Tego samego dnia, o godzinie 19.30, na dziedzińcu budynku rozpoczną się plenerowe projekcje Teatru Sensacji Kobra. Zobaczymy dwa wielkie przeboje: "Kłopoty to moja specjalność" [na zdjęciu] Raymonda Chandlera w reżyserii Marka Piwowskiego oraz "Śmierć w najszczęśliwszym dniu" według tekstu niespełna dwudziestoletniego Juliusza Machulskiego. W obu spektaklach plejada najznamienitszych polskich aktorów, występują między innymi: Jerzy Dobrowolski, Barbara Brylska, Zbigniew Buczkowski, Edward Dziewoński, Jan Himilsbach, Jan Machulski i inni.

W sobotę 26 września o godzinie 21.00 Akademia Sztuk Pięknych i Centrum Kultury Katowice włączają się w Metropolitalną Noc Teatrów. W sali kinowej zostanie pokazany spektakl Teatru Telewizji zatytułowany "Cukier Stanik". Do rodzinnej pracowni gorseciarskiej Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Dziś wszyscy wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz podejmuje walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. To zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety. W głównej roli Krzysztof Stroiński.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

(-)
Materiał organizatora
25 września 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia