Autorskie spektakle tańca współczesnego

Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej

Zadaniem Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej jest wspieranie autorskich pomysłów oraz inspirowanie do poszukiwań artystycznych wypowiedzi poprzez pomoc w ich realizacji: umożliwienie prezentacji na zawodowej scenie. 8 i 9 listopada kolejna odsłona.

08 i 09.11.2013 - g. 19.00

Kamil Wawrzuta (ur.1986)

"Profanum"

Profanum to idea, która już od początku sytuuje nas w opozycji do sfery sacrum. Zwyczajność ludzkiego życia zderza się ze świętością zakorzenioną w nas przez wrośnięcie w naszą kulturę religii. Reinterpretując obrazy tak dobrze nam znane m.in.

z tradycji chrześcijańskiej - chrzest, biczowanie, stabat Mater Dolorosa czy pieta, zderzając je z życiem zwykłego człowieka z jego zwykłymi potrzebami, dokonujemy pewnej pozornej profanacji, której możliwa kontrowersyjność będzie tylko drogą do wywołania refleksji na temat widzenia inności.

W tej historii człowiek jawi się jako istota samotna - zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co jesteśmy skazani. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza naszego umysłu; zawsze pozostaje jakiś obszar tylko dla nas, do którego nikt nie ma dostępu - ta najbardziej intymna część nas samych.

Mimo to drugi człowiek jest szansą przełamania owej samotności - stykamy się z sobą, wchodzimy w różne relacje - pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale także złość, nienawiść, przemoc. To balansowanie na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym częścią naszej zwierzęcej natury, a więc i nas samych, staje się jednym z toposów, po który sięgamy w pracy nad spektaklem. Kamil Wawrzuta

08 i 09.11.2013 - g. 19.00

Maciej Beczek (ur. 1989)

"EX EGO" to obraz opowiadający o ludzkim zagubieniu i relacjach, o świecie, w którym ścierają się różne siły: to, co globalne i lokalne, natura i technologia, społeczeństwo i jednostka. Człowiek to mikroświat, samoświadomy i krytyczny. Niedostępny dla innych. Człowiek poprzez wyobraźnię na nowo projektuje rzeczywistość, którą postrzega subiektywnie. Ludzie - istoty samotne z natury - pragną współodczuwania oraz współuczestnictwa z innymi. Jednostka poddaje się wpływom systemów politycznych, religijnych, licznych kodeksów, a także mediów: telewizji i internetu. Tylko dostrzegając problem ludzkiego istnienia, jednostka może w pełni doświadczyć życia, świata. Odbywa się to jednak poza sferą komfortu, o który na co dzień walczymy. Maciej Beczek

(-)
Materiał Teatru
7 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia