Baj Pomorski jedzie do Warszawy

31. Warszawskie Spotkania Teatralne

Po raz pierwszy w historii Warszawskich Spotkań Teatralnych w osobnym nurcie mWST odbędzie się przegląd premier dla najmłodszych widzów. Teatr dla dzieci i młodzieży, najczęściej związany ze scenami lalkowymi w Polsce, przez kilka pierwszych dni kwietnia opanuje Warszawę

Wśród zaproszonych zespołów jest Teatr „Baj Pomorski”, który zaprezentuje jedną z najciekawszych współczesnych sztuk dla młodej widowni - „Na Arce o ósmej” w reż. Pawła Aignera. Historia trzech pingwinów, które na wieść o potopie sprytnie próbują ominąć zarządzenie, że tylko para zwierząt może wejść do Arki, potraktowana została przez Pawła Aignera i współpracujących z nim twórców: Pavla Hubičkę i Piotra Klimka jako intrygująca propozycja postawienia w teatrze prostych, ale zasadniczych pytań o naturę Boga. Zarazem umieszczenia tych pytań w szerokim kontekście kulturowo-religijnym. Przedstawienie to jest ciekawym przykładem poważnego podejście do widza dziecięcego jako partnera rozmowy, w której jest miejsce na odważne pytania i śmiałe mierzenie się z logiką świata.

Na Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych pokazane zostaną przedstawienia, które wymykają się stereotypowemu postrzeganiu tego nurtu teatralnego. Jak mówi Alicja Morawska-Rubczak, kurator wystawy, będzie można przekonać się, że „Teatr dla dzieci nie jest tylko fajowy, kolorowy, wesolutki i szalony. […] Warto zauważyć, że powstają w Polsce naprawdę ambitne, mądre, intrygujące i oszałamiające estetycznie spektakle dla najmłodszej publiczności. Teatr ten potrafi być odważny, bezkompromisowy i poszukujący. Nie boi się mody, ale też nie stroni od filozofii”. W nurcie głównym mWST wystąpią teatry lalkowe, dramatyczne, zespoły nieinstytucjonalne. To, co najciekawsze we współczesnym teatrze dla dzieci reprezentować będą m. in.: Białostocki Teatr Lalek (Pod-Grzybek), Teatr Maska w Rzeszowie (Alicja po drugiej stronie lustra), Teatr Polski im. Z. Konieczki, z Bydgoszczy (Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa) i rozwijające nurt teatru dla najnajmłodszych, cyli dzieci od 0 do 3 lat Teatr Atofri z Poznania (Pan Satie, Słoń Trąbibombi) i Studio Teatralne Blum (Ty i ja). Nurt główny wzbogacą ponadto spektakle rekomendowane. Prezentacji spektakli towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i ich rodziców, dyskusje, czytania sztuk, koncerty oraz Polish Children\\\'s Theatre Showcase z dyskusją na temat współczesnego teatru polskiego, inspirowaną m. in. wykładem na temat nurtów estetycznych w teatrze dla dzieci w Polsce (dr Marzenna Wiśniewska) i współczesnego dramatu dla dzieci i młodzieży (Alicja Rubczak).

Marzenna Wiśniewska
Materiały Teatru
9 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia