Bajka braci Grimm w kabaretowej wersji

"Jaś i Małgosia" - reż. Z. Lisowski - Teatr Andersena w Lublinie

Najnowszą inscenizację jednej z najsłynniejszych bajek dla dzieci można zobaczyć w lubelskim Teatrze Andersena. Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru Baj Pomorski w Toruniu postanowił uwspółcześnić historię spisaną przez braci Grimm. Skoro prawdziwych chatek z piernik już nie ma, to może są jeszcze prawdziwe Baby Jagi - pytają twórcy spektaklu.

Na lubelskiej premierze dla nauczycieli ktoś zarzucił realizatorom, że spektakl jest zbyt pikantny. – Człowiek widzi, to co sobie wyobrazi – ripostuje Arkadiusz Klucznik, dyrektor artystyczny Teatru Andersena. Bohaterem spektaklu jest Baśniopisarz, do jego domu zajrzą widzowie. Baśniopisarz nie wierzy w zło, a bajka braci Grimm jest mocno drastyczna. Za pomocą czarów przenosi widzów do krainy Jasia i Małgosi.

A tam dzieją się prawdziwe cuda. Nie dość, że scena jest obrotowa, aktorzy wykorzystują dawno niewidziane laki rękawiczkowe (pacynki), a scenografię zaprojektował Pavel Hubicka, wytrawny scenograf czeski młodego pokolenia, to jeszcze do akcji wkracza Wioletta Tomica, jedna a najlepszych aktorek Andersena. Wkracza jako Baba Jaga, żeby zakłócić wiarę w dobro, w które wierzy Baśniopisarz.

Kusi do złego Jasia – w tym kuszeniu odbija się cały współczesny świat. Zło udaje dobro, rodzice, którzy przyszli na spektakl z dziećmi, widzą co czeka ich dzieci, kiedy podrosną. Jaś na własne życzenie skosztuje zła, zobaczy siebie w krzywym zwierciadle. Bajka dla dzieci niepostrzeżenie zamieni się w dorosły kabaret. Czy rozbawi dzieci – nie wiadomo.

"Jaś i Małgosia” to intrygujący spektakl. Zadziwi dzieci i usatysfakcjonuje dorosłych. W dodatku ma bardzo ma ważne przesłanie: najważniejsza jest rodzina, zaraz po nim tolerancja dla innych i współczucie dla tych, którzy go potrzebują. Zobaczcie koniecznie.

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodni
20 października 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...