Bajka edukacyjna w Śląskim

"Ogród pełen bajek" - reż: Piotr Janiszewski - Teatr Śląski w Katowicach

Wyobraźcie sobie ogród pełen harmonii, ciepłych barw porannego, letniego słońca, a w nim rodzinę zwykłych, życzliwych ludzi, takich jak Wasza. Zapraszamy na malowniczą wędrówkę przez świat klasycznych bajek autorstwa min. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Jeana de la Fontaine`a

Z chwilą gdy zgasną światła, a przestrzeń wypełni delikatna muzyka, ożyje świat pełen barwnych postaci i sytuacji, które rozbawią, wzruszą, ale i dadzą do myślenia. „Ogród pełen bajek” to wysmakowany spektakl adresowany przede wszystkim do dzieci. Będą one miały okazje obejrzeć bajki uczące o takich fundamentalnych wartościach jak przyjaźń, odwaga, umiejętność życia w zgodzie z innymi, rozwaga. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki odnajdą tu postaci z którymi zżyją się i będą im kibicować aż do końca spektaklu. „Ogród pełen bajek” to także liczne, wpadające w ucho piosenki, które pozostają w pamięci na długo. 

W ogrodach marzeń i książkach pełnych słów;
W świecie bajek i ludzkich spraw.
Na drodze wśród zapachu bzów, Złapiesz przygody oddech 
i poznasz życia smak!

Szanowni Państwo, czytając baśnie, bajki, słuchając opowieści, uczymy się wyrażać swoje marzenia. Nasze życie staje się nie tylko pełne, lepsze ale i bezpieczniejsze. Łatwiej jest nam rozmawiać, rozwiązywać nieporozumienia, oraz pokonywać przeszkody… Tak jak czynią to nasi bohaterowie. Zapraszamy serdecznie!

O PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM „ Z BAJKĄ BEZPIECZNIEJ” SŁÓW KILKA 

Spektakl w ramach programu profilaktycznego katowickiej Straży Miejskiej „Z bajką bezpieczniej”. Pomysł na opracowanie programu profilaktycznego skierowanego do najmłodszych mieszkańców naszego miasta zrodził się z potrzeby znalezienia sposobu na zapobieganie niewłaściwym z punktu widzenia społecznego zachowaniom prezentowanym przez dzieci oraz w trosce o ich bezpieczeństwo. Podstawą do podjęcia tego typu działań jest zapis Ustawy o strażach gminnych (miejskich) z dnia 29.08.1997 r. (art. 11 pkt 8) „…inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym”.

W związku z powyższym w roku 2009 powstał program „Z bajką bezpieczniej” zakładający edukację dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych w zakresie bezpieczeństwa, z wykorzystaniem bajek. Założeniem programu jest oddziaływanie wychowawcze i dydaktyczne, adekwatne do wieku rozwojowego adresatów poprzez zajęcia prowadzone przez umundurowanych funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Szczególny nacisk kładzie się w nich na kształtowanie umiejętności poprawnych zachowań prospołecznych, czujność dzieci wobec sytuacji nowych, nieznanych oraz budowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych opartych na manipulacji i fałszu.

Symbole zawarte w bajkach pozwalają dzieciom na odniesienie treści do własnego życia oraz służą jako metafora do zobrazowania różnych sytuacji, z jakimi dziecko może mieć do czynienia. Ze względu na duże zainteresowanie wśród personelu pedagogicznego katowickich przedszkoli i szkół podstawowych programem "Z bajką bezpieczniej" oraz potrzebą jeszcze większego wsparcia placówek oświatowych w ich działaniach wychowawczo - profilaktycznych poszerzamy naszą dotychczasową ofertę skierowaną do najmłodszych dzieci o formułę inscenizacji bajek ujętych w programie.

Uważamy, że jest to propozycja bardzo atrakcyjna dla dzieci, a ponadto ułatwi najmłodszym mieszkańcom naszego miasta zrozumienie zawartych w bajkach treści oraz internalizację przedstawianych zasad współżycia społecznego. Kolejnym ważnym aspektem jest rozwijanie zainteresowań dzieci i wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności lokalnej, dzięki czemu w naturalny sposób odciągniemy je od negatywnych zjawisk. Ponadto uczestnictwo dzieci w spektaklach teatralnych sprzyjać będzie ich harmonijnemu rozwojowi poprzez rozbudzanie wrażliwości estetycznej.

PROJEKT OBJĘTY MECENATEM MIASTA KATOWICE

(-)
Materiał Teatru
13 czerwca 2011

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia