Baron cygański w Sali Kongresowej

"Baron cygański" - reż. Henryk Konwiński - Opera Śląska w Bytomiu

Jutro artyści Opery Śląskiej wystąpią na stołecznej scenie Sali Kongresowej, gdzie zaprezentują arcydzieło Johanna Straussa – operetkę „Baron cygański", której premiera w reżyserii Henryka Konwińskiego odbyła się w Bytomiu w grudniu ubiegłego roku. Będzie to 7. z kolei występ bytomskiego zespołu w Sali Kongresowej w Warszawie.

W poprzednich latach Opera Śląska zaprezentowała kantatę sceniczną C. Orffa „Carmina burana" (2010), „Zaczarowany bal" – musical Katarzyny Gaertner i Tadeusza Kijonki (2011), opery G. Verdiego: „Nabucco" i „Aida" (2011), widowisko taneczne z udziałem tancerzy Opery Śląskiej i Gliwickiego Teatru Muzycznego „The Beatles & Queen" (2012) oraz operę G. Bizeta „Carmen" (2012).

W spektaklu wystąpią: Książę Homonay – Stanisław Kuflyuk, Hrabia Carnero – Cezary Biesiadecki, Sandor Barinkay – Tomasz Urbaniak, Saffi – Karina Skrzeszewska, Kalman Żupan – Adam Woźniak, Arsena – Swietłana Kaliniczenko, Mirabella – Jolanta Wyszkowska, Ottokar – Kamil Zdebel, Czipra – Anna Borucka, Pali – Zbigniew Wunsh, Janos – Janusz Wenz, Ferko – Zbigniew Biliński oraz chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego.
7 marca 2013 r. /w czwartek/ o godz. 18.00 Sala Kongresowa w Warszawie

Operetka Johanna Straussa jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł kompozytora, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności.

Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to jednak łatwe.. Ojciec Barinkaya zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Są co prawda świadkowie pamiętający tamte czasy – chociażby stara Cyganka Czipra, która chętnie świadczyć będzie na rzecz młodego Sandora. Jednak przedsiębiorczy hodowca świń – Kalman Żupan – nie bardzo jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze – synu swojej bony Mirabelli. Jest w tej operetce też i skarb, który ponoć ojciec Sandora zdobył na Turkach a następnie gdzieś ukrył.. Pojawia się też piękna cyganka Saffi, której wdziękom Sandor oprzeć się nie może; przystaje więc do Cyganów i przyjmuje tytuł barona cygańskiego... Tak zaczyna się akcja operetki, prowadząca – po wielu perypetiach i zawiłościach – do szczęśliwego finału.

W Operze Śląskiej w Bytomiu najbliższe spektakle „Barona cygańskiego" odbędą się 15 marca oraz 7 i 12 kwietnia o godz. 18.00.

Grażyna Konieczna
Materiał Opery
6 marca 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia